Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

KOLEDAR DOGODKOV

Zasedanje NATO-Ukrajina in Evroatlantskega partnerskega sveta

5.12.2003

Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel se je udeležil zasedanja Komisije NATO-Ukrajina (NUC) in Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPS).

Sodelovanje med NATO in Ukrajino, ki se je poglobilo po vrhu Zavezništva v Pragi, je namenjeno podpori ukrajinskemu dolgoročnemu političnemu cilju približevanja evroatlantskim varnostnim povezavam. Ministri so pozdravili sodelovanje Ukrajine v NATO operacijah, posebej so izpostavili napredek dosežen na področju političnih, ekonomskih, obrambnih in socialnih reform ter v zadnjem času sprejeto zakonodajo. Vključevanje Ukrajine v Zavezništvo bo omogočeno z intenziviranim dialogom - po uspešno izvedenih volitvah naslednje leto in izvajanju zastavljenih reform pa je moč pričakovati vključitev Ukrajine v Akcijski načrt za članstvo.

V nadaljevanju se je minister za zunanje zadeve dr. Dimitrij Rupel udeležil zasedanja Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPS), ki je bil posvečen zlasti transformaciji zveze NATO ter pomenu le te za Partnerstvo za mir (PzM). Evroatlantski partnerski svet, ki s 46 članicami predstavlja forum za politično razpravo o vseh vidikih sodelovanja med NATO in partnerji, je komplementaren s Partnerstvom za mir. Na podlagi odločitev vrha v Pragi poteka prilagajanje EAPS in PzM sočasno s preoblikovanjem Zavezništva.

V okviru zasedanja EAPS je minister dr. Rupel izpostavil podporo Slovenije kot dosedanje partnerske države in nove zaveznice nadaljnji krepitvi Partnerstva za mir - ob upoštevanju diferenciranega pristopa do posameznih partnerskih držav na podlagi njihove stopnje razvitosti, interesov in potreb. V tej luči Slovenija podpira zgodnja posvetovanja s partnerskimi državami v procesu priprav na vrh v Istanbulu. Posebej pozitivno je minister dr. Rupel ocenil pobude, ki bi omogočile sodelovanje partnerskih držav v operacijah in dejavnostih zveze NATO (npr. operacija ISAF v Afganistanu ter boj proti terorizmu). V delu zasedanja, ki je bilo posvečeno podpori demokratičnim spremembam z uporabo novih instrumentov, je minister dr. Rupel izpostavil slovensko pripravljenost deliti svoje izkušnje tudi z državami Srednje Azije in Zakavkazja, kar Slovenija intenzivno že počne v odnosih z državami Zahodnega Balkana. V zvezi s slednjim Slovenija podpira vključitev Bosne in Hercegovine ter Srbije in Črne gore v Partnerstvo za mir ter je pripravljena obema državama tozadevno pomagati pri izpolnitvi pogojev za članstvo do istanbulskega vrha NATO. Minister dr. Rupel je ocenil, da je omenjena možnost vabila realna, pri čemer pa morata le ti prevzeti pobudo za sprejem potrebnih ukrepov, ki so jima bili kot pogoj za sprejem v članstvo postavljeni s strani Zavezništva.

V povezavi z vlogo Partnerstva za mir glede novih groženj in novih misij NATO je minister dr. Rupel povedal, da Slovenija vidi NATO kot nepogrešljivo mednarodno organizacijo v večplastnem konceptu zagotavljanja varnosti v sodobnem svetu asimetričnih groženj. V luči soočanja z njimi Slovenija podpira oblikovanje skupne protiteroristične obveščevalne celice v NATO ter njeno okrepljeno sodelovanje s partnerskimi državami. Minister dr. Rupel je pozdravil tesnejše sodelovanje Zavezništva z drugimi regionalnimi in subregionalnimi organizacijami v boju zoper terorizem ter se zavzel za njihovo komplementarno delovanje. Med pomembnimi dejavniki uspešnega boja proti terorizmu je minister dr. Rupel izpostavil učinkovito varovanje meja vključno z nadzorom nad trgovino z lahkim in osebnim orožjem. Slovenija podpira vidnejšo vlogo NATO na teh področjih v sodelovanju z drugimi mednarodnimi organizacijami je še menil minister dr. Rupel.

Ministrstvo za zunanje zadeve


O strani