Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

KOLEDAR DOGODKOV

Zaključno sporočilo za javnost:
Izvedenska skupina NATO sklenila obisk v Sloveniji - Skupno sporočilo Ministrstva za zunanje zadeve in Ministrstva za obrambo

Ljubljana, 15. februarja 2002

Minister za zunanje zadeve Republike Slovenije dr. Dimitrij Rupel je danes, 15.2.2002, sprejel vodjo NATO izvedenske skupine NATO dr. Edgarja Buckleya, pomočnika generalnega sekretarja NATO za obrambno načrtovanje in operacije. Dr. Buckleya je ločeno sprejel tudi minister za obrambo dr. Anton Grizold.

Na delovnem obisku v Republiki Sloveniji je bila od 11. do 15. februarja 2002 izvedenska skupina NATO. Delovno skupino je vodil dr. Edgar Buckley, pomočnik generalnega sekretarja NATO za obrambno načrtovanje in operacije, v njej pa je bilo še 15 članov. Namen obiska je bil podrobna proučitev izvajanja nalog, opre deljenih v Letnem nacionalnem programu za izvajanje Akcijskega načrta za članstvo Republike Slovenije v NATO za obdobje 2001 - 2002 ter v okviru Procesa načrtovanja in ocenjevanja (PARP). V slednjem Slovenija sodeluje že od leta 1996. Obisk izvedenske skupine sodi v okvir tovrstnih obiskov "ugotavljanja dejstev" in ocenjevanja doseženega napredka, ki jih NATO izvede enkrat letno v vseh državah kandidatkah.

Ti so predhodno podrobno proučili relevantno dokumentacijo in pripravili pripombe. Na delovnih srečanjih s predstavniki trinajstih slovenskih ministrstev ter šestih uradov in služb pa so navedbe v dokumentih natančno preverjali.

Največ pozornosti je bilo namenjene izvajanju procesa prestrukturiranja oboroženih sil, zakonskim določilom, zagotavljanju finančnih sredstev ter uresničevanju posameznih partnerskih ciljev.

Skupina je pregledala ekonomski in finančni del ocene, povezan predvsem z informacijami glede ekonomske rasti, obrambnega proračuna in izdatkov ter Natove ocene o zmožnostih izvajanja načrtov do leta 2007. Pregledane so bile zadeve glede kadrov, kadrovskega upravljanja, planov glede popolnjevanja SV in s tem povezanimi finančnimi sredstvi. Natova izvedenska skupina je pregledala partnerske cilje ter pregledala uresničevanje Individualnega partnerskega programa, kjer se skozi 23 področij sodelovanja z drugimi članicami PzM RS pripravlja za članstvo v zavezništvu. Opravljen je bil tudi pregled Natove ocene s področja obrambne politike, planov, obrambnih sil, modernizacije, preoblikovanja, usposabljanja, logistike itd.

Na osnovi pridobljenih dejstev bo izvedenska skupina izdelala preliminarno oceno, na katero bo slovenska stran lahko dala svoje pripombe. Ta ocena bo obravnavana in sprejeta na zasedanju Politično-vojaškega usmerjevalnega odbora NATO s Slovenijo, 11. marca 2002 v Bruslju. Na tej podlagi bo NATO pripravil poročilo o napredku Slovenije na vseh petih področjih Akcijskega načrta za članstvo za obdobje 2001-2002, ki ga bo Severnoatlanstki svet obravnaval 9. aprila 2002 na sedežu Zveze. Omenjenega zasedanja se bosta udeležila minister za zunanje zadeve dr. Rupel in minister za obrambo dr. Anton Grizold.

Celovita in podrobna ocena dejanske pripravljenosti Slovenije za članstvo v NATO bo eden od ključnih dejavnikov pri odločanju o tem, ali bo na vrhu NATO v Pragi novembra 2002 povabljena v članstvo.

V času obiska v Sloveniji sta oba ministra imela tudi ločene pogovore z vodjem skupine dr. Buckleyem.


O strani