Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Center (EADRCC)

EADRCC je bil odprt junija 1998, deluje pa na sedežu zveze NATO v Bruslju. Vodi ga direktor za civilno-krizno načrtovanje, v njem pa dela osebje iz držav članic zveze NATO in partnerskih držav. V primeru nesreče so mu na razpolago tudi mednarodno osebje zveze NATO in strokovnjaki iz držav EAPC. Pod njegovim okriljem deluje tudi častnik za zveze, zadolžen za sodelovanje z OZN.

Redne aktivnosti centra so med drugim:

  • vzdrževanje seznama razpoložljivih civilnih in vojaških enot za potrebe reševanja v primeru nesreče (skupaj z Enoto OZN za vojaško in civilno obrambo - MCDU);
  • omogočanje hitre napotitve enote EADRU v primeru nesreče, tudi s sklepanjem sporazumov o vizumih, nemotenem tranzitu,...;
  • spodbujanje povezljivosti s pomočjo skupnih vaj in ob upoštevanju obstoječih programov OZN;
  • koordinacija mednarodnih vaj s članicami EAPC in drugimi mednarodnimi organizacijami.

Od ustanovitve je EADRCC sodeloval že v več velikih operacijah:

  1. Poplave v Ukrajini (1998):
    • EADRCC deloval kot središčna točka za zbiranje informacij o potrebah Ukrajine in ponujeni pomoči s strani držav članic EAPC ter koordiniral več različnih oblik dajanja pomoči.

  2. Begunska kriza na Kosovu (1998-1999)
    • EADRCC nudil pomoč Visokemu komisariatu za begunce (UNHCR) pri soočanju z begunsko krizo na Kosovu;
    • EADRCC je posebej po začetku operacije zveze NATO leta 1999 na Kosovu deloval s pomočjo zračnih dostav pomoči, predstavljal je središčno informativno humanitarno točko za države EAPC, pomagal pri reševanju prošenj za pomoč (v sodelovanju z UNHCR) ter sodeloval z organi zveze NATO in drugimi organizacijami (predvsem sodelovanje z UNHCR je bilo ključnega pomena za uspešno oskrbo in zaščito beguncev).

  3. Potresi v Turčiji (1999):
    • Turčijo je avgusta 1999 prizadel uničujoč potres, v katerem je bilo ubitih več kot 15.000 ljudi, 40.000 pa je bilo ranjenih;
    • Dan po potresu je Turčija zaprosila za pomoč države EAPC skozi EADRCC, ki je ves čas krize sodeloval s turškim kriznim centrom, UN- OCHA, s prestolnicami članic EAPC in delegacijami zveze NATO;
    • Novembra 1999 je Turčijo prizadel nov potres. 33 držav (članice NATO in partnerske države) je odgovorilo na poziv EADRCC tako, da so zagotovile ekipe za iskanje in reševanje ter drugo nujno opremo.

  4. Poplave v Romuniji in na Madžarskem (2000)
    • ROMUNIJA: Romunska vlada je zaprosila za mednarodno pomoč preko EADRCC, ki je stopil v stik z UN-OCHA ter pozval vse EAPC države, naj priskočijo na pomoč. Center je ostal središčna točka za izmenjavo informacij med romunskimi oblastmi in z državami, ki so nudile pomoč.
    • MADŽARSKA: V istem obdobju so poplave prizadele tudi severovzhod Madžarske. Vlada je zaprosila EADRCC za nujno pomoč. Istega dne je Center razširil nujen mednarodni poziv na predhodno identificirane kontaktne točke za mednarodni odziv na naravne nesreče v zvezi NATO in partnerskih državah. Kot središčna točka za izmenjavo informacij je Center tesno sodeloval z UN-OCHA, madžarskimi oblastmi in državami, ki so nudile pomoč.

  5. Gozdni požari v nekdanji jugoslovanski republiki Makedoniji (2000):
    • Na prošnjo makedonske vlade je z EADRCC stopil v stik zavezniški častnik za zvezo v Skopju, ter zaprosil za koordinirano pomoč pri gašenju požarov v vzhodni Makedoniji. Poleg letal in helikopterjev je bila potrebna tudi ostala oprema za gašenje požarov. EADRCC je zagotovil, da so preko KFOR države poslale helikopterje ter opremo za gašenje požarov. Še enkrat je pravočasen odziv članic EAPC dokazal, da je odnos med zavezniki in partnerji učinkovit, ko je najbolj potreben.

  6. Ekstremne vremenske razmere v Ukrajini in Moldaviji (2000)
    • UKRAJINA: Severozahod Ukrajine je prizadelo močno sneženje. Ukrajina je zaprosila EADRCC za pomoč. Center je izdal nujno zahtevo po pomoči 46 EAPC prestolnicam, na katero so se odzvale Ruska Federacija, Romunija, Češka, Turčija, Nemčija, Belorusija, Italija in Madžarska;
    • MOLDAVIJA: Konec novembra so močno neurje, sneg in zmrzal prizadeli severne dele Moldavije. Država je tja poslala vse svoje reševalne ekipe, decembra pa so zaprosili za pomoč še EADRCC. Le-ta je takoj izdal nujno zahtevo za pomoč, na katero so se odzvale Ruska Federacija, Romunija, Češka, Turčija, Nemčija, Belorusija, Italija in Švicarska agencija za razvoj in sodelovanje.

  7. Poplave v Ukrajini (2001)
    • Marca 2001 sta obilno deževje in letno taljenje snega povzročili hude poplave, ki so prizadele predvsem zahodni del Ukrajine ob velikih rekah transkarpatske regije. Ukrajinska vlada je za humanitarno in tehnično pomoč pri odpravi posledic zaprosila EADRCC, ki ji je pomagal z vodnimi črpalkami, mobilnimi električnimi generatorji, medicinskimi pripomočki, odejami, zimskimi oblačili, hrano, spalnimi vrečami, reševalnimi vozili in medicinsko opremo.


O strani