Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

NATO - časovnica aktivnosti povabljenih držav

Na vrhu v Pragi (21-22 november 2002) je zveza NATO povabila sedem držav, da začnejo pridružitvene pogovore za vključitev v zvezo Nato. Začetek pridružitvenega procesa vodi v polnopravno članstvo sedmih povabljenih držav. Po napovedih naj bi se proces včlanjevanja zaključil maja leta 2004. Proces bo potekal v naslednjih fazah:

Pristopni pogovori

December 2002 - marec 2003

Med Natovimi strokovnjaki in posameznimi povabljenimi državami potekajo pridružitveni pogovori. Na srečanjih bodo uradno potrdili interes, voljo in zmožnost posamezne države sprejeti politične, pravne in vojaške obveznosti ter dokončno potrditi opredeljenost za članstvo v NATO. V teh pogovorih se bo dokončno oblikovala tudi višina prispevka, ki ga bo določena država prispevala v NATO proračun.

Pridružitveni pogovori so del obveznosti na poti do članstva v NATO. Natovi strokovnjaki bodo s povabljenimi državami preučili določena vprašanja in reforme kot vodilo za nadaljnji razvoj pred in po vključitvi, tako da bi podprli njihov prispevek k zvezi.

Na koncu pogajanj bodo sestavili časovno razpredelnico, ki bo določala do kdaj naj bi povabljene države dokončale napovedane reforme, ki pa se lahko nadaljujejo tudi po tem, ko bodo te države postale članice NATO. Vsa srečanja bodo na sedežu NATO v Bruslju.

Povabljene države pošljejo zvezi NATO pisma o nameri

Januar - marec 2003

Zunanji ministri povabljenih držav bodo zvezi NATO poslali pisma o nameri, s katerimi bodo potrdili njihov interes, namen in zmožnost, da se država priključi zvezi. Skupaj s pismi bodo predložili tudi časovnico z roki za uresničitev predvidenih reform.

Priprava pridružitvenih protokolov

Marec 2003

NATO bo pripravil pridružitvene protokole za vsako od povabljenih držav, le-te bodo podpisale članice NATO predvidoma ob koncu marca 2003. Pristopni protokoli so pravni dokumenti, ki bodo, ko bodo podpisani in ratificirani s strani zaveznic, dovolili povabljenim državam, da pričnejo s sodelovanjem v severnoatlanstskemu zavezništvu.

NATO države ratificirajo pridružitvene protokole

2003 - 2004

Po podpisu pridružitvenih listin bodo NATO članice ratificirale pridužitvene listine v skladu z nacionalnimi zahtevami in postopki. Ko bo ratifikacijski postopek končan, bo generalni sekretar zveze NATO povabil nove članice, da se vključijo v severnoatlantsko zavezništvo.

Povabljene države postanejo članice NATO

Konec maja 2004

Po predvidenih nacionalnih postopkih (razprave in glasovanje v nacionalnih parlamentih držav članic) bodo povabljene države predložile pridružitvene dokumente Združenim državam Amerike, ki je depozitar Washingtonske pogodbe in s tem uradno postale članice severnoatlantskega zavezništva. Celoten proces vključevanja v zvezo NATO se bo zaključil do naslednjega vrha NATO, ki je napovedan za maj 2004.

Več o časovnici aktivnosti za povabljene države na straneh www.nato.int


O strani