Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Izboljšanje zmogljivosti

Severnoatlantski svet (NAC) je posebno pozornost namenil izboljšanju zmogljivosti ("Prague Capabilities Commitment - PCC") in reformi poveljniške strukture, kajti zgolj takšen NATO bo lahko učinkovito odgovoril na izzive sodobne varnosti.

Predmet najbolj dinamičnih razprav v Zavezništvu so že nekaj časa razlike med zaveznicami v obrambnih zmogljivostih, predvsem med ZDA in ostalimi evropskimi članicami. Voditelji držav članic so se dogovorili za konkretno sodelovanje na področju strateškega zračnega transporta, biološke, kemične in radiološke obrambe, zračnega nadzora kopnega, zaščitenih sredstev komunikacije, protizračne obrambe, elektronskega motenja in bojne učinkovitosti. Voditelji devetnajsterice so se zavezali, da bodo te načrte uresničili v najkrajšem možnem času ter da jih bodo večinoma podprli tudi z večjimi izdatki za obrambo.

NATO se v sodelovanju z EU zavzema za izboljšanje evropskih zmogljivosti skozi "European Capabilities Action Plan", ki bo okrepil obrambne zmogljivosti evropskih zaveznic in istočasno tudi pomagal prizadevanjem EU za vzpostavitev evropskih obrambnih struktur.

Severno atlantski svet (NAC) je sprejel tudi dogovor o manjši, vendar bolj učinkoviti in mobilni poveljniški strukturi. Po novem bo imelo zavezništvo le dve strateški poveljstvi - operativno bo imelo sedež v Belgiji, za preoblikovanje pa v ZDA. Slednje bo pristojno za trajno prilagajanje vojaški zmogljivostim dejanskim potrebam in spodbujanje povezljivosti zavezniških sil. Vse podrobnosti bodo dorekli obrambni ministri zavezništva na svojem prihodnjem zasedanju junija 2003.

Devetnajsterica je potrdila še vojaški koncept obrambe proti terorizmu, ki bo dopolnjeval ukrepe za izboljšanje zavezniških zmogljivosti ter med drugim predvideva tudi izmenjavo zaupnih informacij in ukrepov v primeru kriz. Voditelji so se odločili, da bo zavezništvo v luči naraščajočih groženj z jedrskimi izstrelki na ozemlje zaveznic okrepilo obrambo pred to nevarnostjo in pripravilo posebno študijo, s katero bo preučilo možnosti za različne načine obrambe pred njo.

Več na strani www.nato.int


O strani