Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Zaključni nagovor generalnega sekretarja NATO Lorda Robertsona na zasedanju Evroatlantskega partnerskega sveta

V Pragi, 22. novembra 2002

  1. Voditelji držav in vlad ali njihovi predstavniki 46 držav članic Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC) so se danes sestali v Pragi, da bi obravnavali grožnje varnosti v 21. stoletju. Poudarili so svojo skupno zavezo, da bodo mir in stabilnost na evroatlantskem območju okrepili in razširili ob upoštevanju skupnih vrednot in načel, na katerih temelji njihovo sodelovanje.

  2. Voditelji držav in vlad EAPC so priznali, da se zavezniške in partnerske države vse srečujejo z enakimi novimi grožnjami varnosti, in so izrazili svojo odločenost, da bodo v boju proti tem novim grožnjam delovali skupaj. Potrdili so namero svojih držav, izraženo v izjavi EAPC dne 12. septembra 2001, boriti se z zlom terorizma. Poudarili so pomen pobud, katerih cilj je prispevek EAPC k boju proti terorizmu. Pozdravili so Partnerski akcijski načrt proti terorizmu, ki so ga zavezniki in partnerji pripravili kot konkretni izraz svoje želje po združitvi sil v boju proti grožnjam teroristov, ki je tudi v skladu z njihovimi nacionalnimi usmeritvami in sposobnostmi.

  3. Voditelji držav in vlad EAPC so znova potrdili svojo zavezo Evroatlantskemu partnerstvu in svojo odločenost graditi na dosežkih EAPC in Partnerstva za mir (PzM) na vseh področjih posvetovanja in sodelovanja. Z razvojem Nata naj se razvijata tudi vsebina in proces njegovega sodelovanja s partnerji. S tem ciljem pred očmi so se voditelji držav in vlad EAPC pogovarjali o okrepitvi političnih in varnostnih posvetovanj, sprejetju širšega pristopa k varnosti pri delu EAPC in PzM, večjem vključevanju partnerjev v proces Natovega odločanja na ustreznih področjih in o okrepitvi tekoče interakcije med zavezništvom in partnerji na vseh ustreznih ravneh in v vseh strukturah.

  4. Voditelji držav in vlad EAPC so prejeli poročilo o "Celoviti presoji Evroatlantskega partnerskega sveta in Partnerstva za mir", ki so ga zavezniki in partnerji pripravili po srečanjih ministrov Natovih držav in EAPC v okviru Pomladi 2002, in so vrsto predlaganih ukrepov v celoti podprli. Poudarili so stalen pomen partnerskih pobud, danih na Washingtonskem vrhu, in so znova potrdili svojo podporo nadaljnjemu učinkovitemu izvajanju teh pobud. Potrdili so, da je zmožnost sodejstvovanja ključni element sodelovanja PzM, ki se mora še povečati.

  5. Voditelji držav in vlad EAPC so poudarili pomen dela v prožnih formacijah, v katerih so angažirani tisti zavezniki in partnerji, ki so med vsemi najbolj pripravljeni prispevati k konkretnim projektom in so zanje tudi najbolje usposobljeni. Seznanili so se z mehanizmom Partnerskega akcijskega načrta, predlaganim v poročilu, ki bo v tem pogledu zelo koristen. Poudarili so, da morata vsebina in proces sodelovanja v okviru EAPC in PzM polno upoštevati posamezne in različne potrebe posameznih partnerjev, vključno s partnerji Srednje Azije in Kavkaza, ter njihove razmere. V ta namen se morajo odnosi med zavezništvom in zainteresiranimi partnerji bolj individualizirati in postati v tem kontekstu celovitejši. Zaradi tega so pozdravili novi mehanizem individualnih partnerskih akcijskih načrtov, ki bo zainteresiranim partnerjem na voljo, hkrati pa jim bo koristil pri spodbujanju bolj ciljno usmerjenega sodelovanja in jim bo v pomoč pri demokratični reformi.

  6. Voditelji držav in vlad EAPC so potrdili zavezo evroatlantske skupnosti miru, varnosti in stabilnosti na Balkanu. Pozdravili so pobude za nadaljnjo krepitev prispevka EAPC k varnosti in stabilnosti na podobmočni ravni, vključno z območjem JV Evrope.

  7. Voditelji držav in vlad EAPC ostajajo še naprej zavezani močnemu in dinamičnemu Evroatlantskemu partnerstvu ter učinkovitemu izvajanju vseh pobud, katerih cilj je polno prilagajanje EAPC izzivom/grožnjam 21. stoletja.


O strani