Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Naloge in vloga civilnega kriznega načrtovanja v NATO

Temeljni nalogi civilnega kriznega načrtovanja sta civilna podpora vojaškim in mirovnim operacijam zveze Nato ter podpora delovanju civilnih oblasti in zaščiti civilnega prebivalstva, da bi tako zagotovili normalno življenje v času različnih kriz, naravnih in drugih nesreč ter morebitne vojne.

Prednostna področja civilnega kriznega načrtovanja v Nato so: zakonodaja in civilni vidiki kriznega načrtovanja in upravljanja na ravni posameznih držav in v okviru Nato; varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami; zaščita prebivalcev pred orožjem za množično uničevanje; civilno-vojaško sodelovanje; izmenjava izkušenj in informacij; sodelovanje s partnerskimi državami.

Civilno krizno načrtovanje je v pristojnosti posameznih držav. Na ravni zveze NATO se zmogljivosti in načrti medsebojno usklajujejo, da bi tako zagotovili učinkovito izrabo civilnih virov, vloga zveze pa je podpora pristojnim nacionalnim organom in usklajevanje skupnih akcij. Civilne zmogljivosti vključujejo predvsem reševalne enote, prevozna sredstva (ladje, letala, vlake), medicinsko opremo, telekomunikacije in druge civilne vire.

Zveza NATO vzpodbuja mednarodno sodelovanje med državami, razvoj njihovih nacionalnih sistemov in zmogljivosti in je pomemben forum za izmenjavo izkušenj na tem področju. V zadnjih letih so potekali npr. programi pomoči Albaniji in Gruziji pri vzpostavitvi in razvoju njihovih sistemov kriznega načrtovanja in upravljanja, v zaključni fazi je skupen projekt NATO in Ukrajina za izboljšanje zaščite pred poplavami v tej državi idr. NATO prek svojih mehanizmov usklajuje tudi humanitarno in reševalno pomoč ob nesrečah in krizah, npr. ob potresu v Turčiji in kosovski krizi (oboje 1999).


O strani