Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

"Krotitev zmaja - Dalmacija 2002" (Taming the Dragon - Dalmatia 2002)

Mednarodna vaja je otekala v okviru programa Partnerstvo za mir zveze NATO in Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo maja 2002 na Hrvaškem.

To je druga vaja v soorganizaciji Evroatlantskega centra za usklajevanje pomoči ob nesrečah (EADRCC - Euroatlantic Disaster Response Coordination Centre). Prva vaja EADRCC -Transcarpathia-2000- je bila septembra 2000 v Ukrajini in v njej je z Ekološkim laboratorijem z mobilno enoto sodelovala tudi Slovenija.

Mednarodno vajo je skupaj z EADRCC organiziralo Ministrstvo za notranje zadeve Republike Hrvaške kot hrvaški prispevek k partnerskemu programu zveze NATO, hkrati pa vaja pomenila tudi prispevek v okviru Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo (Stability Pact for Southeast Europe). Poleg sodelujočih držav so bile v vajo vključene druge organizacije in pobude, kot so Urad Združenih narodov za usklajevanje humanitarne pomoči (UN-OCHA - United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) in Skupina za jugovzhodno Evropo (SEEGROUP - Southeast European Group).

Vaja je prispevala k povečanemu sodelovanju med državami Partnerstva za mir zveze Nato in državami jugovzhodne Evrope na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Elementi vaje

Namen vaje je bil preveriti in vaditi sodelovanje sil za zaščito, reševanje in pomoč iz različnih držav v skupnih mednarodnih reševalnih akcijah; vaditi postopke Evroatlantskega centra za usklajevanje pomoči ob nesrečah; in preveriti usposobljenost Evroatlantske enote za odzivanje ob nesrečah z namenom, da se izboljšajo sposobnosti držav Evroatlanskega partnerskega sveta, predvsem pa držav jugovzhodne Evrope za odzivanje na nesreče.

Cilji vaje so preveriti, vaditi in na podlagi analize izboljšati:

  • regionalno sodelovanje držav jugovzhodne Evrope pri ukrepanju ob nesrečah;
  • sodelovanje med nacionalnimi enotami v okviru Evroatlantske enote za odzivanje na nesreče;
  • postopke za napotitev civilnih in vojaških enot za odzivanje na nesreče v prizadeto državo in sprejem ter logistično podporo le-teh v državi prejemnici;
  • koordinacijo dela in komunikacijo med pristojnimi organi prizadete države in oficirji za zvezo iz držav, ki nudijo pomoč, ter organi mednarodnih organizacij za nudenje pomoči;
  • interoperabilnost opreme za zveze in postopkov komunikacije;
  • obveščanje javnosti ob naravnih in drugih nesrečah.

Vaja je potekala od 21. do 24. maja 2002 v južni Dalmaciji, na območju Baškega polja (severno od Makarske) na Hrvaškem.

Scenarij vaje temelji na predpostavki požarov v naravi, ki so pogosta naravna nesreča na območju držav jugovzhodne Evrope, posebej v mediteranskem delu. Oblikovan je bil na podlagi izkušenj Hrvaške in drugih držav v regiji ob tovrstnih nesrečah v preteklih letih.

V vaji so potekale aktivnosti gašenja požarov, reševanje v gorah in na morju, ukrepanje ob nesreči z nevarno snovjo kot posledico požara, iskanje pogrešanih, reševanje iz jame in evakuacija prebivalstva z ogroženega območja.

Zaradi velikega obsega nesreče je Hrvaška zaprosila za mednarodno pomoč v obliki sil in sredstev za gašenje, naprav za prečiščevanje vode in druge potrebne pomoči.

Prošnjo za pomoč so poslali predvsem sosednjim državam in državam, s katerimi ima Hrvaška sklenjene dvostranske sporazume na področju varstva pred nesrečami, državam v jugovzhodni Evropi ter državam Evroatlantskega partnerskega sveta. Uradno zaprosilo predstavlja v realni situaciji podlago za sodelovanje drugih držav v reševalni akciji.

V vaji so sodelovali:

  • Ministrstvo za notranje zadeve Republike Hrvaške s silami za zaščito in reševanje;
  • Evroatlantski center zveze Nato za usklajevanje pomoči ob nesrečah;
  • enote za zaščito in reševanje iz držav Evroatlantskega partnerskega sveta v okviru Evroatlantske enote za odzivanje ob nesrečah;
  • enote za zaščito in reševanje iz jugovzhodne Evrope v okviru Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo;
  • Urad Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih aktivnosti,
  • s silami, ali kot opazovalci v vaji sodeluje 19 držav: Albanija, Avstrija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Češka, Italija, Jugoslavija, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Nemčija, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Švedska, Ukrajina, ZDA.

Slovensko sodelovanje v vaji

Vaja "Krotitev zmaja - Dalmacija 2002" je načrtovana s Sklepom Vlade o usmeritvah za izobraževanje in usposabljanje v obrambnem sistemu in sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v letih 2001 in 2002.

Pri varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami Republika Slovenija zelo dobro sodeluje z Republiko Hrvaško na podlagi sklenjenega dvostranskega sporazuma. Del sodelovanja predstavljajo tudi skupne vaje, v katerih sodelujejo sile za zaščito, reševanje in pomoč iz obeh držav. Slovenija in Hrvaška sta junija 1999 na obmejnem območju blizu Ilirske Bistrice že organizirali podobno vajo zaščite in reševanja s scenarijem požara v naravi z naslovom "POŽAR-99". Uspešno izvedena vaja je prispevala k boljšemu medsebojnemu poznavanju in usklajenosti delovanja reševalnih enot iz obeh držav, kar je velikega pomena v resničnih nesrečah.

Republika Slovenija je nekatere svoje enote za zaščito in reševanje predvidela tudi za napotitev v mednarodne akcije zaščite in reševanja v sklopu Evroatlantske enote za odzivanje ob nesrečah. V vaji "Krotitev zmaja - Dalmacija 2002" so te enote (gorska reševalna služba, gasilska enota) skupaj z enotami iz drugih držav preverjale skupne postopke delovanja, ki so predvideni v teh akcijah. V vaji je sodelovala tudi Slovenska vojska, in sicer 15. brigada vojnega letalstva (I. operativno poveljstvo).

Slovensko zastopstvo na tej vaji je štelo 15 mož:

  • ekipa GRS - reševalci letalci (4) s terenskim vozilom;
  • ekipa gasilcev inštruktorjev (4) s kombijem in prikolico za opremo;
  • posadka helikopterja (4) s helikopterjem Bell 412;
  • vodja odprave in oficir za zvezo(2) s terenskim vozilom;
  • ocenjevalec(1) s terenskim vozilom.

Sodelovanje Slovenije v vaji je okrepilo dobro dvostransko sodelovanje s sosednjo Hrvaško pri varstvu pred nesrečami in izboljšalo zmožnosti delovanja slovenskih enot v mednarodnih reševalnih akcijah v okviru Evroatlantske enote za ukrepanje ob nesrečah, bilo pa je tudi priložnost za promocijo slovenskega sistema zaščite, reševanja in pomoči v mednarodnem okolju. Posebnega pomena je tudi, da je Slovenija sodelovala v vaji s strokovnjakom - ocenjevalcem, saj to potrjuje našo dobro poznavanje in pripravljenost na tovrstne nesreče.

Vir: Uprava za zaščito in reševanje (www.mo-rs.si/urszr/)


O strani