Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Mednarodna vaja "Transcarpathia 2000"

V okviru programa Partnerstvo za mir zveze NATO je v Ukrajini, v kraju Uzhgorod, od 26. do 28. septembra 2000 potekal praktični del mednarodne vaje "TRANS-CARPATHIA 2000". Namen vaje je bil preizkusiti postopke Evroatlantskega centra za usklajevanje pomoči ob nesrečah (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Center - EADRCC) in možnosti ter sposobnosti Evroatlantske enote za pomoč (Euro-Atlantic Disaster Response Unit - EADRU) z namenom izboljšati sposobnost odzivanja zveze Nato in partnerskih držav ob nesreči.

Vajo so pripravili predstavniki EADRCC skupaj z ukrajinskim ministrstvom za ukrepanje ob nevarnostih. Vajo je vodila lokalna organizacija, pristojna za vodenje reševanja in pomoči (Local Emergency Management Authority, LEMA) v skladu z uveljavljenimi postopki sodelujočih mednarodnih organizacij.

Podmena vaje so bile katastrofalne poplave in kot sekundarna posledica velika prometna nesreča z izlitjem nevarnih snovi. Pri zaščiti in reševanju ob izlitju nevarne snovi je sodelovala tudi slovenska enota, in sicer ekološki laboratorij z mobilno enoto (ELME) s 4 člani in častnik za zvezo.

Praktičen del vaje

V praktičnem delu vaje so se preverjali:

  • uporaba različnih civilnih in vojaških enot kot delov EADRU
  • sprejem in podpora EADRU s strani ogrožene države
  • sodelovanje med ukrajinskimi enotami in enotami, ki so prišle na pomoč
  • sodelovanje z ukrajinskimi lokalnimi oblastmi zadolženimi za zaščito, reševanje in pomoč
  • sodelovanje s Centrom za usklajevanje dejavnosti na območju nesreče (On Site Operations Coordination Centre, v nadaljevanju OSOCC)
  • povezljivost komunikacijske opreme in postopkov
  • sodelovanje lokalnih oblasti, pristojnih za zaščito, reševanje in pomoč s častniki za zvezo
  • delovanje enot znotraj EADRU pri izvajanju zaščite, reševanja in pomoči
  • logistična podpora EADRU
  • izvajanje nalog lokalnih oblasti pri zaščiti, reševanju in pomoči ter
  • sodelovanje med sosednjimi EAPC državami in povezljivost znotraj EADRU.

Slovensko sodelovanje

Slovenija si je ob odločitvi za aktivno sodelovanje na vaji postavila dva cilja:

  • preveriti dokument "Postopki za napotitev državnih sil in sredstev za zaščito, reševanje in pomoč v tujino"
  • preizkusiti usposobljenost ELME za delovanje v mednarodnih operacijah zaščite in reševanja.

Poleg ukrajinskih sil za zaščito, reševanje in pomoč ter predstavnikov EADRCC in UN OCHA so na vaji sodelovale te države: Belorusija - z enoto za reševanje ob prometnih nesrečah in nesrečami z nevarnimi snovmi, Hrvaška - z enoto potapljačev, Madžarska - z enoto za prvo pomoč, enoto za prečiščevanje vode ter enoto za kemično in biološko detekcijo; nudili pa bodo tudi pomoč lokalnim oblastem pri zagotavljanju štabnih funkcij, Moldavija - z enoto potapljačev, Poljska - z enoto za prečiščevanje vode in enoto za površinsko dekontaminacijo voda, Romunija - z reševalno enoto, enoto za prečiščevanje vode, enoto za podporo prizadetemu prebivalstvu, Slovaška - z enoto za kemično in biološko detekcijo, reševalno enoto, enoto potapljačev, enoto za prvo pomoč, mobilnim laboratorijem za ugotavljanje kakovosti vode in enoto za površinsko dekontaminacijo voda, Švedska - z ekipo za logistično in komunikacijsko podporo OSOCC in članom skupine za spremljanje in ocenjevanje vaje, Švica - s članom skupine za ocenjevanje in usklajevanje pri ZN (United Nations Disaster Assesment and Coordination Team - UNDAC) v OSOCCu in z vodjem skupine za spremljanje in ocenjevanje vaje in Slovenija - z ELME in častnikom za zvezo. Skupaj je v vaji sodelovalo prek 300 udeležencev.

Vir: Uprava za zaščito in reševanje (www.mo-rs.si/urszr/)


O strani