Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Istanbulska deklaracija
Naša varnost v novi dobi

ki so jo izdali vodje držav in vlad, ki so se udeležili sestanka Severnoatlantskega sveta v Istanbulu, dne 28. junija 2004

Vodje držav in vlad držav članic Severnoatlantskega zavezništva smo se danes zbrali v Istanbulu, da obnovimo svojo zavezanost skupni obrambi in da se skupaj posvetimo odzivu zveze Nato na varnostna vprašanja, s katerimi se soočamo na začetku 21. stoletja.

Nato pooseblja pomembno partnerstvo med Evropo in Severno Ameriko. Naše Zavezništvo temelji na načelih demokracije, posameznikove svobode in pravne države. Te vrednote, ukoreninjene v načelih Ustanovne listine Združenih narodov in Washingtonske pogodbe, so osnova edinstvenega značaja transatlantske povezave.

Pozdravljamo odločilno vlogo zveze Nato pri spodbujanju širjenja svobode v Evropi. Danes izrekamo dobrodošlico sedmim novim članicam. Njihova udeležba na tem srečanje na vrhu dokazuje, da ostajamo zavezani združeni in svobodni Evropi, ki živi v miru. Ponovno izjavljamo, da je naše Zavezništvo še vedno odprto za vse evropske demokracije, ne glede na geografske meje, ki so pripravljene in sposobne prevzeti odgovornosti članstva ter katerih vključitev bi povečala celotno varnost in stabilnost v Evropi.

Skupna obramba je še vedno glavni cilj Zavezništva. Nevarnosti, s katerimi se Nato sooča, pa so se močno spremenile. Ostajamo zavezani temu, da se bomo z nevarnostmi, s katerimi se sooča naše Zavezništvo, aktivno spopadali ter pri tem upoštevali, da izhajajo s precej širšega območja kot v preteklosti. Vključujejo terorizem in širjenje orožja za množično uničevanje. Severna Amerika in Evropa se s temi nevarnostmi soočata skupaj. Nato se bori proti terorizmu, krepi varnost in stabilnost v številnih regijah sveta. Kot vedno je tudi danes enotnost v Zavezništvu bistvena, načelo nedeljivosti Zavezniške varnosti pa temeljno. Odločeni smo, da se bomo z nevarnostmi, ki pretijo našemu ozemlju, silam in prebivalstvu od kjer koli, učinkovito spopadali.

Zavezništvo se prilagaja, da se bo lahko s temi varnostnimi izzivi spopadlo s svojimi vojaškimi operacijami in dejavnostmi, s sodelovanjem s partnericami in z nenehnim preoblikovanjem svojih vojaških zmogljivosti.

Danes smo v podporo afganistanskim oblastem odobrili precejšnje povečanje vloge zveze Nato v Afganistanu. Namenili jim bomo vsa sredstva, ki so potrebna, da bo ta misija uspešna.

Nato vodi tudi vojaške operacije na Balkanu in v Sredozemlju ter podpira poljsko vodenje večnacionalne divizije v Iraku. Izdali smo tudi ločeno izjavo o Iraku.

Odločitev, da zaključimo devetletno misijo zveze Nato v Bosni, je dokaz za njen uspeh pri prekinitvi vojne in ohranjanju miru v tej državi. Pozdravljamo odločitev Evropske unije, da bo v Bosni začela novo operacijo, in pričakujemo nadaljnje sodelovanje.

Nato pri vprašanjih skupne varnosti še naprej krepi sodelovanje z Evropsko unijo in državami v Evropi, vključno z Rusijo, Ukrajino ter državami Centralne Azije in Kavkaza, kakor tudi s sredozemskimi državami in državami širšega Bližnjega Vzhoda. Danes smo naredili korak naprej v odločitvah za krepitev teh odnosov, da bi lahko učinkovito sodelovati pri soočanju z izzivi 21. stoletja.

Nato preoblikuje svoje vojaške zmogljivosti, da bi se prilagodil spremenljivemu strateškemu okolju. Nova struktura poveljstva, Nato Response Force in obrambni bataljon proti kemičnemu, biološkemu, radiološkemu in jedrskemu orožju napredujejo. Skupaj predstavljajo okrepljene in hitrejše vojaške zmogljivosti Nata. Vendar pa je preoblikovanje proces in ne dogodek. Zaradi tega smo zavezani stalnemu preoblikovanju in nadaljnji krepitvi naših operacijskih zmogljivosti in postopkov, tako da so naše sile bolje pripravljene in bolj uporabne. V ta namen pozivamo generalnega sekretarja in Severnoatlantski svet, da na stalnem zasedanju sprejmeta vse potrebne ukrepe, s katerimi bi zagotovili polno izvajanje procesa preoblikovanja, in nam jih predstavita na naslednjem vrhunskem srečanju.

Severnoatlantsko zavezništvo se je vseskozi soočalo z izzivi in spremembami, kljub temu pa se je bilo vedno sposobno prilagoditi novim situacijam. V novi dobi nevarnosti in upanja ostaja Nato pomemben večnacionalni most čez Atlantik, ki skupni politični pristop dopolnjuje s svojimi vojaškimi zmogljivostmi. Obnavljamo svojo zavezo, da se bomo posvetovali, presojali in delovali kot zavezniki. Prepričani smo, da bo Nato vedno ostal nepogrešljiv instrument za obrambo naše svobode in varnosti.


O strani