Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Ministri za obrambo držav članic Nata so se sestali na dveh zasedanjih

Na zasedanju Odbora za obrambno načrtovanje v Istanbulu, ki se ga je udeležil tudi minister dr. Anton Grizold, so ministri potrdili Cilje razvoja sil 2004 za celotno zavezništvo. Nato potrebuje manj bojnih sil, vendar morajo biti te bolj kakovostne in premestljive zunaj svojih mej na območja operacij. Kljub velikim spremembam v strukturah oboroženih sil imajo zaveznice še vedno preveč statičnih zmogljivosti, te pa rabijo obrambi pred grožnjami, ki ne obstajajo več. Paket ciljev razvoja sil je za sedem novih članic v tokratnem ciklu načrtovanja razvoja sil razmeroma prizanesljiv. Njihova zahtevnost pa se bo skozi naslednja načrtovalna obdobja postopoma zviševala - tako bo sedmerica namreč izpostavljena razumnemu izzivu, ki jo bo šele čez čas izenačil z zmogljivostmi in zahtevami, s katerimi so soočene preostale članice Nata.

V nadaljevanju zasedanja so ministri potrdili poročilo o pregledu ter dopolnjevanju Natovega sistema obrambnega načrtovanja oziroma njegovega osrednjega elementa, sistema načrtovanja sil. Natov sistem načrtovanja sil namreč temelji na treh glavnih elementih, ki si ciklično sledijo: politične usmeritve v obliki usmeritev obrambnih ministrov za razvoj zmogljivosti, cilji razvoja sil, ki jih prejme vsaka članica, ter pregled izvedbe teh ciljev. Vsak element odobrijo ministri za obrambo petindvajsetih članic in tako prevzamejo odgovornost za uspešen rezultat celotnega procesa. Današnje spremembe tega procesa naj bi zagotovile sistem, ki bo bolj odziven ter prilagojen zahtevam preoblikovanja vojaških zmogljivosti zaveznic, predvsem pa naj bi še bolj zagotavljal razvoj takšnih sil, ki jih zavezništvo potrebuje. Tako bodo ministri za obrambo svoje usmeritve zdaj oblikovali vsako četrto leto, v enakem ciklu pa bodo razviti tudi cilji razvoja sil.

V središču zasedanja Severnoatlantskega sveta je bilo preoblikovanje zmogljivosti zavezništva. Tako so ministri razpravljali o Praških zavezah za izboljšanje vojaških zmogljivosti članic, Natovih reakcijskih silah, novi Natovi poveljniški strukturi ter vojaškem načrtovanju in političnem sprejemanju odločitev znotraj severnoatlantskega zavezništva. V nadaljevanju je beseda tekla tudi o obrambi pred terorizmom in političnih usmeritvah za izboljšanje zmogljivosti.

Glede Praških zavez za izboljšanje zmogljivosti (PCC) je bil nedvomno dosežen napredek, vendar je zavezanost veliko članic še vedno zgolj na politični ravni, to pomeni, da Nato ne more izvesti vseh svojih nalog. Sedem novih članic bo jutri na vrhunskem zasedanju tudi formalno pristopilo k PCC, prispevek Slovenije pa je že zajet v paketu Ciljev razvoja sil za leto 2004. Jutri bo Slovenija pristopila tudi k mednarodnima pobudama za strateški zračni in pomorski prevoz ter tako začasno rešila vprašanje hitre premestitve svojih oboroženih sil izven Evrope.

Ministri za obrambo so z zadovoljstvom ugotovili, da razvoj Natovih reakcijskih sil poteka po načrtih. Njihova začetna operativna zmogljivost bo dosežena oktobra 2004, polna pa do leta 2006. Slovenija je v naboru sil za 4. rotacijo Natovih reakcijskih sil (NRF) napovedala svoj prispevek z vodom za dekontaminacijo. Naša enota bo polno pripravljena in vključena v sestavo teh sil 14. januarja 2005 za šest mesecev. Ena od ključnih tem zasedanja je bil proces vojaškega načrtovanja in političnega sprejemanja odločitev. Glede na grožnje in nestabilno mednarodno varnostno okolje, v katerem deluje zavezništvo v 21. stoletju, morajo države primerno hitro sprejeti ustrezne politične odločitve, predvsem glede začetka vojaškega načrtovanja in angažiranja Natovih reakcijskih sil. Ministri so se tudi strinjali, da se je treba osredotočiti na učinkovito nabiranje sil za vojaške operacije ter na njegovo večjo dolgoročno predvidljivost.

Vir: MORS, 28.6. 2004


O strani