Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Istanbulski vrh

Na vrhunskem zasedanju bodo predvidoma sprejete odločitve o okrepitvi prisotnosti NATO v Afganistanu, poglobitvi NATO partnerstva tudi s sredozemskimi državami ter širitvi sodelovanja z državami širšega Bližnjega Vzhoda, zaključku NATO misije v BiH ter o transformaciji Zavezništva v smeri večje učinkovitosti in prilagoditve novim svetovnim grožnjam.

Zasedanje vrha Severnoatlantskega Sveta (NAC) bo osredotočeno na razpravo o operacijah Zavezništva in sicer operacijo ISAF v Afganistanu (delovanje Skupin za obnovo provinc, strategija NATO angažiranja v Afganistanu), na možnost večje vloge NATO pri stabilizaciji Iraka ter na strategijo Zavezništva do Balkana.

Severnoatlantski Svet bo razpravljal tudi o ukrepih za zagotavljanje zaščite pred terorističnimi napadi ter krepitvi operativnosti Zavezništva. Pričakovati je tudi razpravo o transatlantskem sodelovanju, odnosih z drugimi mednarodnimi organizacijami in državami (nadaljnji proces širitve, politika odprtih vrat, poglobitev Sredozemskega dialoga in sodelovanje z državami širšega Bližnjega Vzhoda, Južnega Kavkaza in Centralne Azije ter odnosi z OZN in OVSE).

Obravnavane teme

Glavna tema zasedanja Severnoatlantskega Sveta na ravni ministrov za obrambo (NAC/D) bo "Transformacije in zmogljivosti". Zasedanje bo namenjeno tudi pregledu obrambnega planiranja, operacijam in drugim vprašanjem kriznega upravljanja, poročilu o napredku v krepitvi vojaških zmogljivosti, problematiki orožij za množično uničevanje (WMD) ter proti-raketni obrambi. Predvideva se tudi razprava o razširitvi vloge operacije Active Endeavour na preprečevanje proliferacije orožij za množično uničevanje.

Na Vrhu je predvideno tudi zasedanje Sveta NATO-Rusija na ministrski ravni, ki bo posvečen sodelovanju pri problematiki orožij za množično uničevanje ter ruski podpori delovanju ISAF v Afganistanu. Pričakuje se tudi razprava o napredku istanbulskih obvez (vrh OVSE l. 1999) Rusije glede umika svoje vojaške prisotnosti iz Gruzije in Moldove ter s tem razpravi o adaptiranem sporazumu o Konvencionalnih oboroženih silah v Evropi (CFE Conventional Armed Forces in Europe). Na vrhu bo potekalo tudi zasedanje NATO-Ukrajina ter Evroatlantski partnerski svet (EAPS).


O strani