Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Slovenija na Istanbulskem vrhu

V prvih dveh dneh zasedanja so predsedniki držav in vlad članic NATO odločili o okrepljeni prisotnosti NATO na širšem območju Afganistana za izvedbo volitev, dogovorili so se o zagotavljanju pomoči Iraku pri usposabljanju varnostnih sil, o nadaljnjem razvoju pobude Sredozemskega dialoga v smeri tesnejšega partnerstva in sprejeli ukrepe za krepitev operativnih zmogljivosti NATO. Za območje Balkana je pomembna sprejeta formalna odločitev, da bo NATO zaključil operacijo SFOR do konca leta 2004. Nič manj pa ni pomembna potrditev t.i. politike odprtih vrat NATO, ki se nanaša predvsem na kandidature za članstvo v NATO Hrvaške, Makedonije in Albanije. Predsedniki držav in vlad NATO držav so sprejeli tudi smernice za krepitev boja proti terorizmu in v okviru procesa vojaške transformacije NATO naložili generalnemu sekretarju in Severnoatlantskemu svetu izvedbo začrtane reforme v celoti. Poleg srečanj držav članic NATO v običajnih forumih, so se njihovi zunanji ministri srečali tudi z ruskim zunanjim ministrom Lavrovom v okviru Sveta NATO- Rusija.

Doslej sprejete odločitve NATO vrha so izpolnile pričakovanja Slovenije. Slovenija je pozdravila prenos suverenosti s koalicijske uprave na prehodno iraško vlado. Odločitev NATO ponuditi pomoč iraški vladi pri usposabljanju iraških varnostnih sil za Slovenijo pomeni, da bo lahko nadgradila dosedanje sodelovanje pri usposabljanju iraških policistov, ki poteka v Jordaniji. Za ta namen Slovenija ne namerava angažirati svojih sil na ozemlju Iraka.

Irak je v Istanbulu sicer požela največ svetovne pozornosti, vendar sta za verodostojnost NATO zelo pomembna soglasje in zbrane potrebne zmogljivosti za obljubljeno podporo afganistanskim volitvam. Med državami, ki so to omogočile, je tudi Slovenija.

Tema, ki ji je bila v Istanbulu prav tako deležna velike pozornosti, je vprašanje vloge NATO na Balkanu. Slovenija je v Istanbulu najavila, da se bo na Balkanu še dodatno angažirala.

V doslej sprejetih dokumentih vrha NATO v Istanbulu se prepletajo osrednja sporočila o enotnosti držav članic pri soočanju z varnostnimi izzivi sodobnega časa in o krepitvi zmožnosti NATO, da to stori. Slednje ni hipna odločitev, pač pa proces transformacije v katerem Slovenija sodeluje vse od uradnega povabila v članstvo. Na Istanbulskem vrhu je tudi uradno pristopila k zavezam o razvoju vojaških zmogljivostih NATO, ki jih je NATO sprejel na Praškem vrhu. Poleg aktivnega prispevka Slovenije v operacijah NATO, si Slovenija prizadeva uresničiti tudi pričakovanja v zvezi z razvojem vojaških zmogljivosti, izraženih v razvojnih cilji, ki naj bi jih Slovenija uresničila do leta 2010.


O strani