Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Več o akcijskih načrtih za članstvo

Akcijski načrt za članstvo je najpomembnejše vodilo, ki državi kandidatki omogoča kvalitetne, organizirane, pregledne in vsestranske priprave na članstvo. Kandidatke se v izvajanje Akcijskega načrta za članstvo vključijo na podlagi lastne odločitve, kar jim omogoča, da odnose z zvezo NATO in dinamiko približevanja prilagodijo svojim realnim potrebam in interesom.

Kandidatke pripravijo svoje Letne nacionalne programe, ki zajemajo naslednja področja delovanja:

  1. politično-ekonomsko
  2. obrambno-vojaško
  3. področje virov
  4. področje varnosti
  5. področje pravnih zadev.

  • pri politično ekonomskih dejavnostih gre za stabilen družbeni in ekonomski razvoj kandidatk;
  • pri obrambno vojaških zadevah gre za zmožnosti posamezne kandidatke, da lahko v zadostni meri prispeva h kolektivni obrambi zaveznic in novim nalogam zveze; pri tem je pomembno vsestransko sodelovanje kandidatk v procesu Partnerstva za mir (PzM).
  • v zvezi z viri se predpostavlja, da vsaka kandidatka zagotovi za lastno obrambo zadostna sredstva, saj bo le tako lahko izpolnjevala svoje obveznosti, ki izhajajo iz članstva;
  • varnostne zahteve se nanašajo na uvedbo postopkov, ki zagotavljajo zahtevano stopnjo varovanja zaupnih informacij;
  • pri pravnih zadevah pa morajo kandidatke pred vstopom v polnopravno članstvo zagotoviti usklajenost pravne ureditve sodelovanja z NATO s svojo notranjo zakonodajo.

Akcijski načrti kandidatkam poleg splošnih meril ponuja še listo aktivnosti, s katere lahko izberejo tiste elemente, za katere menijo, da so uresničljivi, hkrati pa tudi najpomembnejši za njihovo dejavnost na poti približevanja zvezi NATO.

Države kandidatke programe vsako leto ažurirajo, lahko pa jih tudi dopolnijo.

Sodelovanje v Akcijskem načrtu za članstvo še ne zagotavlja članstva v zvezi NATO in tudi sam načrt ni le preprost spisek zahtev, ki jih morajo izpolniti kandidatke. Uspešno in učinkovito izveden načrt je pomemben dejavnik ocene pripravljenosti posameznih kandidatk za članstvo.


O strani