Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Izjave politikov po povabilu

Milan Kučan, predsednik Republike Slovenije:
Povabilo v zvezo NATO velika priložnost za Slovenijo

Povabilo Sloveniji, da postane članica severnoatlantskega zavezništva, je dobro sporočilo za državo in njene državljane, je priložnost, da se Slovenija umesti v kolektivni varnostni sistem evroatlantskega zavezništva, in je tudi priložnost, da s svojim sodelovanjem prispeva k oblikovanju zveze NATO po meri Slovenije.

Članstvo Slovenije v zvezi NATO pomeni dosego ciljev, ki si jih je država zadala ob plebiscitu pred desetimi leti, ter predstavlja sredstvo za razvoj, novo kakovost življenja, blaginjo, mir in varnost. Od Slovenije pa je odvisno, kako bo znala to izkoristiti.

Borut Pahor, predsednik državnega zbora:
Praško povabilo dragoceno za Slovenijo

Za Slovenijo, ki ima kratko tradicijo svoje samostojnosti, je pomembno, da je v mednarodni skupnosti prepoznana kot država, ki sodi v krog najbolj razvitih in najbolj varnih držav, kar ji članstvo v zvezi NATO vsekakor ponuja.

Slovensko potegovanje za članstvo v zvezi NATO ima dolgo legitimacijo. Aktivnosti državnega zbora so potekale že od leta 1993 naprej. Leta 1994 pa so prvič v DZ jasno deklarirali željo za vključitev v partnerstvo za mir in s tem tudi za članstvu v zvezi NATO. Državni zbor je 1994 prvič jasno zapisal, da je članstvo v zvezi NATO ena od strateških usmeritev države, soglasje oz. politična podpora se je v DZ le še krepila. Svoj vrh pa je dosegla leta 1997, ko so prav vse parlamentarne stranke podpisale izjavo, s katero so izrazile podporo vladi za prizadevanje za vključitev v zvezo NATO. Kasneje je ena od strank od tega poziva odstopila, vse ostale pa so ostale privržene prepričanju, da je članstvo v zvezi NATO Sloveniji koristno,

Dr Janez Drnovšek, predsednik vlade:
Slovenija v družbi najmočnejših v boju za mir in stabilnost v svetu

Slovenija je zaradi prejema vabila v zvezo NATO počaščena, saj se na ta način uvršča med najbolj razvite in najmočnejše države na svetu, ki se skupaj borijo za ohranitev miru in varnosti v svetu. Današnji dan je zelo pomemben, saj je Slovenija prejela povabilo v organizacijo, ki ni le vojaška, temveč ima velik političen pomen. Vanjo si je prizadevala vstopiti že leta, skoraj celo desetletje.

Dr. Dimitrij Rupel, zunanji minister:
Vabilo v NATO priznanje in potrdilo zrelosti Slovenije

Današnje vabilo v zvezo NATO pomeni za Slovenijo veliko priznanje. Ob vključevanju v Evropsko unijo, ki sama po sebi ne zagotavlja varnostne solidarnosti, ampak se v varnostnem pogledu zanaša predvsem na NATO, je vabilo v zavezništvo dokončno potrdilo o državni zrelosti Slovenije in dokaz, da je mednarodna skupnost Sloveniji priznala utemeljenost prepričanja o pripadnosti Zahodu. Članstvo bo Sloveniji prineslo tudi odgovornosti in okrepitev pomena v mednarodnih odnosih.

Dr Anton Grizold, obrambni minister:
To je zgodovinski dan za Slovenijo

To je zgodovinski dan za Slovenijo, ki ne pomeni le priznanje slovenskemu razvoju v zadnjih 11-ih letih, ampak tudi povabilo za mizo industrijskih razvitih držav, kjer bo lahko soodločala o varnostnopolitičnih in drugih vprašanjih v svojem mednarodnem okolju. Na obrambnem področju je povabilo "kompliment za obrambne reforme, ki smo jih zelo jasno zastavili in ki jih tudi z ustrezno intenzivnostjo izvajamo.

Rudolf Petan, predsednik parlamentarnega odbora za obrambo:
21. november 2002 pomemben mejnik

21. november bo predstavljal mejnik oz. bo ena od stopnic dozorevanja slovenske države". Slovenija je pokazala zrelost s tem, ko je dokazala, da lahko združi moč v določenem projektu. Vse institucije so delovale skladno - tako izvršilna oblast, vlada kot zakonodajna in parlament.

Med razlogi za članstvo gre še zlasti izpostaviti varnostni vidik. V okviru zveze NATO bo namreč Slovenija lahko dosegla višji standard varnosti, ki si ga sama glede na materialne možnosti nikakor ne more privoščiti.

Povzeto po izjavah za STA


O strani