Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Nagovor dr. Drnovška na zasedanju Evroatlantskega partnerskega sveta

22. november 2002

Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Janez Drnovšek se danes v okviru Vrha Nata v Pragi udeležuje zasedanja Evroatlantskega partnerskega sveta. Zasedanje, ki poteka pod naslovom "Evroatlantsko partnerstvo in izzivi 21. stoletja", vodi Natov generalni sekretar Lord Robertson. V imenu Republike Slovenije je na zasedanju nastopil tudi premier dr. Drnovšek. V nadaljevanju sledi besedilo njegovega govora.

Gospod generalni sekretar, ekscelence,

svoj prispevek na temo bi rad začel z omembo pomembnega "Poročila o celovitem pregledu Evroatlantskega partnerskega sveta in Partnerstva za mir". Poročilo izpostavlja nekatere osnovne vidike sedanje in bodoče relevantnosti evroatlantskega partnerstva. Zato podpiramo predlagane inovacije in prilagoditve, še posebej priporočen razvoj specifičnega in v rezultate usmerjenega mehanizma za praktično sodelovanje med zavezniki in zainteresiranimi partnerji. V tem smislu tudi pozdravljamo predlagani "Partnerski akcijski načrt proti terorizmu" kot prvi napor te vrste.

Lanskoletni uničujoči teroristični napadi so bili usmerjeni proti ZDA, vendar pa so tudi pomenili boleč udarec za vso evroatlantsko skupnost. Zato so nas združili v naši odločenosti, da se postavimo v bran vrednotam demokracije in svobode, ki jih delimo. Predlagani mehanizem partnerskega akcijskega načrta bo prispeval k našim naporom s tem, da bo sistematiziral in organiziral vse oblike partnerskega sodelovanja z Natom v odgovoru na terorizem. V zvezi s tem bi rad spomnil, da je Slovenija prevzela svoj del odgovornosti kot član mednarodne protiteroristične koalicije. Tako aktivno delujemo na področju izmenjave podatkov, preprečevanja pranja denarja in nadzora nad orožjem. Prav tako smo naredili konkretne korake za utrditev stabilnosti nove afganistanske vlade s posredovanjem humanitarne pomoči, kot tudi zadostne opreme za oborožitev treh bataljonov afganistanske vojske.

Slovenija bo tudi naprej izkazovala solidarnost v borbi proti mednarodnemu terorizmu. Ob tem pa menimo, da je pomembno tudi znova potrditi našo zavezanost konceptu celostnega in učinkovitega evroatlantskega partnerstva z nadaljnjimi napori za povečanje bojne učinkovitosti in interoperabilnosti. Slovenija trenutno izvaja daljnosežne obrambne reforme, ki so usmerjene v ukinitev nabora, vzpostavo profesionalne vojske in povečanje obrambnih izdatkov. Cilj tega procesa je razviti sodobno, mobilno in fleksibilno oboroženo silo, ki se bo sposobna soočati z izzivi modernega vojskovanja in aktivno udeleževati misij Zavezništva. V zvezi s tem bi rad poudaril, da se je Slovenija že odločila povečati svojo udeležbo v Natovi SFOR operaciji v Bosni in Hercegovini s četo profesionalnega 10. motoriziranega bataljona Slovenske vojske.

To dejstvo izpostavljam zato, ker iskreno verjamem, da ob razmišljanju o prilagoditvi evroatlantskega partnerstva novim varnostnim izzivom ne smemo pozabiti na Jugovzhodno Evropo. Razpad bivše Jugoslavije je v regiji sprožil krizo, ki traja že desetletje. Veliko mednarodnih akterjev je vključenih v njeno reševanje in danes smo priča postopnemu napredku. Vendar pa delo še ni končano. Na regijo se torej ne sme pozabiti, proces normalizacije pa je treba zaključiti. Zato podpiramo predlog iz Poročila o tem, da morajo zavezniki in partnerji nadaljevati in okrepiti svoje napore za zagotovitev varnosti in stabilnosti na Balkanu. Slovenija je vsekakor pripravljena povečati svoj angažma v soseščini, da bi se tudi na ta način preprečil ponoven izbruh destabilizirajočega, Afganistanu podobnega brezpravja sredi Evrope.

Gospod generalni sekretar,

novi izzivi naši skupni varnosti zahtevajo stalno pozornost. Pričujoča razprava je pomemben del tega procesa. Evroatlantski partnerski svet mora ne le identificirati izzive 21. stoletja, temveč tudi izkazati sposobnost spoprijeti se z njimi skozi implementacijo potrebnih idej. Zato podpiramo pričujoče Poročilo in njegova priporočila, kot tudi predlagani Akcijski načrt.

Hvala.


O strani