Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Nagovor predsednika vlade dr. Janeza Drnovška ob prejemu povabila v Zvezo NATO

21. november 2002

Spoštovani generalni sekretar in ekscelence,

v veliko zadovoljstvo mi je biti v Pragi z dolgoletnimi partnerji. Temu Vrhu se je v zadnjem letu dni pripisovalo veliko upanja in pričakovanj. Na srečanjih z mojimi kolegi iz drugih držav kandidatk v Bratislavi, Bukarešti in Rigi je bila večkrat poudarjena potreba po nadaljnji širitvi. Zato izražam zadovoljstvo, da je Nato ostal zvest svojemu načelu "politike odprtih vrat", v imenu Republike Slovenije pa bi se vam rad zahvalil za povabilo, da se pridružimo Zavezništvu.

Slovenija je že nekaj časa država kandidatka za vstop v Nato. Zato se tembolj zavedamo pomena tega trenutka. Pot, ki smo jo prehodili, da bi dosegli ta cilj je bila polna izzivov in včasih tudi razočaranj. Vseeno pa je v vsem tem obdobju Slovenija vedno trdno stala ob Natu kot zanesljiv partner, ki je deloval v duhu Zavezništva. Prepričan sem, da je to odsevalo zavest v Sloveniji, da kot država dolgujemo del našega uspeha Natu, ki je z odločnim posredovanjem na Balkanu prinesel stabilnost v našo neposredno soseščino. Drugače povedano: vemo, da je Nato že prispeval k naši varnosti. Povabilo, da se pridružimo Zavezništvu zato predstavlja dobrodošlo priložnost za Slovenijo, da prevzame svoj del odgovornosti za stabilnost Evrope in mednarodni mir.

Ekscelence,

današnja odločitev ima zgodovinske razsežnosti, ne le za povabljene narode, temveč tudi za vso celino. Narejen je pomemben in nepovraten korak k Evropi, ki je enotna, svobodna in mirna. Narodi, ki so bili povabljeni v Nato bodo poživili organizacijo in okrepili njeno sposobnost, da ostane še naprej najbolj uspešen sistem kolektivne obrambe doslej. Vendar pa so tudi države, katerih želja pridružiti se Zavezništvu na tem Vrhu ni bila izpolnjena in ki morajo imeti možnost včlanitve, ko bodo sposobne prevzeti odgovornosti, ki jih prinaša članstvo.

Natova največja širitev doslej je že sama po sebi pomemben dogodek. Vendar pa se zavedamo dejstva, da Praga ne predstavlja konca, temveč začetek. Za povabljene države ta Vrh pomeni začetek intenzivnega procesa končnih priprav za članstvo med predstoječo pristopno proceduro. Za Nato pa predstavlja začetek pospešenega procesa transformacije v mednarodno organizacijo, ki je v celoti prilagojena izzivom sveta po 11. septembru.

11. september je dal novo vsebino vsem obstoječim oblikam mednarodnega sodelovanja, še posebej pa obstoječim varnostnim strukturam, kot je Nato. Še več, dokončno je odpravil hladnovojno inercijo v razmišljanju, ki se je vlekla celo desetletje po padcu berlinskega zidu. Kot posledica terorističnih napadov v ZDA je nastala nova svetovna koalicija. Prvič doslej je prišlo do resničnega partnerstva med Natom in Rusijo. Nato tako pridobiva novo dimenzijo, ki si jo želimo tudi mi.

Ekscelence,

to je pomemben dan, ne le za Slovenijo, temveč tudi zame osebno. Predstavlja namreč simbolen zaključek procesa, ki je bil sestavni del prvega desetletja slovenske samostojnosti. V vseh teh letih se je veliko spremenilo, tako v Natu, kot tudi v Sloveniji. Tisto, kar se ni spremenilo, pa je naša skupna zavezanost evropski ideji in transatlantskemu sodelovanju. Današnja odločitev zato predstavlja pomembno potrditev vrednot in idej, ki jih delimo. Zato se veselimo naših skupnih naporov z vsemi zavezniškimi narodi, da zagotovimo več varnosti, več stabilnosti in mir na svetu.

Hvala.


O strani