Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Izjave politikov pred vrhom

Milan Kučan, predsednik republike Slovenije

S članstvom v Nato bo Slovenija uresničila pričakovanja svojih državljanov ob plebiscitu pred dvanajstimi leti, da bodo v miru in varno živeli v svoji državi, odprti za sodelovanje in solidarnost. Država potrebuje varnost, da bi se uspešno razvijala; v današnjih razmerah si je ne more zagotoviti sama. Država potrebuje močno in demokratično zavezništvo, da bi mogla izpolnjevati svoj dolg tudi do globalne varnosti; samo tako bo tudi sama varna. Slovenija ne pričakuje, da bodo za njeno varnost skrbeli samo drugi. Za svojo in skupno varnost demokratičnega sveta je pripravljena prispevati svoj delež; zaveda se svoje odgovornosti tudi do drugih, z njimi želi zmanjševati vsa tveganja, ki jih prinaša svet s svojimi delitvami na začetku 21. stoletja.

Dr. Janez Drnovšek, predsednik Vlade Republike Slovenije

Članstvo v Natu bi okrepilo položaj Slovenije v mednarodni skupnosti kot države, ki si prizadeva za ohranjanje miru in varnosti v svetu. Slovenija je v preteklosti že večkrat dokazala svojo željo in pripravljenost igrati vlogo na tem področju, bodisi skozi svoj aktivni angažma v Jugovzhodni Evropi, bodisi skozi svoje konstruktivno delovanje v času nestalnega članstva v Varnostnem svetu OZN. Vključitev v regionalno varnostno ustanovo kot je Nato bi zato okrepila podobo Slovenije kot države, ki ji je uspelo postati politično stabilna in ekonomsko uspešna, in ki gleda na ta svoj dosežek kot znak pripravljenosti, da prevzame nase svoj del odgovornosti za bodočnost Evrope in stabilnost v svetu.

Borut Pahor - predsednik Državnega zbora

Prepričan sem, da bo večina Slovencev, po izčrpni in temeljiti razpravi, razumela, da članstvo Slovenije v Nato ni le vojaško vprašanje, temveč tudi strateška zunanjepolitična usmeritev države. Razprava o članstvu je nedvomno zelo živahna in polemična, kar ni nič narobe. Nekatera vprašanja, povezana z varnostjo in obrambo, evropsko varnostno politiko in vlogo ter prihodnostjo Nata, ne zadevajo samo naše države. O njih razpravljajo tudi države članice. V tem smislu se mi zdi razprava o vključevanju v zvezo zelo konstruktivna. Nenazadnje bo tudi okrepila zavedanje da vstopamo vanjo kot aktiven partner in, da je vključitev v zvezo Nato usodno vprašanje za našo prepoznavnost v mednarodni skupnosti.

Dr. Dimitrij Rupel - minister za zunanje zadeve

Po včlanitvi v NATO se bosta odgovornost in pomen Slovenije v mednarodnih odnosih okrepili, omogočena pa nam bo tudi aktivnejša vloga v čezatlantskih odnosih. Z včlanitvijo v NATO bo Slovenija postala del velike čezatlantske skupnosti držav, ki jih družijo skupne demokratične vrednote in kjer bo lahko v okviru sistema kolektivne varnosti zagotovila svoj temeljni varnostni interes. Seveda članstvo v NATO prinaša tudi odgovornosti in prepričan sem, da je Slovenija v teh desetih samostojnih letih že dokazala, da je odgovorna članica mednarodne skupnosti in pripravljena po svojih močeh prispevati k mednarodnemu miru, varnosti in blaginji.

Dr. Anton Grizold - minister za obrambo

V dobrih desetih letih je Republika Slovenija postala stabilna in demokratična država, z razvitim tržnim gospodarstvom in z visoko stopnjo zaščite človekovih pravic. Kot takšna želi sodelovati pri oblikovanju politično-varnostne ureditve v evropskem in svetovnem prostoru, zato sprejema obveznost, da v ta namen prispeva svoje znanje, izkušnje in sredstva. Pri sprejemanju odločitev, ki vplivajo na njen nadaljnji razvoj, pa želi biti enakovredna sogovornica in verodostojna partnerica. Članstvo v Natu ta položaj in vlogo Slovenije vsekakor omogoča. Nacionalna varnost Republike Slovenije bo v novem strateškem okviru znotraj Nata obravnavana v širšem kontekstu kot do sedaj.

Brigadir Ladislav Lipič - načelnik generalštaba Slovenske vojske

V Prago odhajamo z velikimi pričakovanji, saj se je Slovenska vojska v zadnjem obdobju preoblikovala v sodobno oboroženo silo. V pomoč so nam bili tudi strokovnjaki oboroženih sil članic Nata, njihove predloge smo postavili v naše okolje in našo kulturo. Zdaj smo pripravljeni. Nato za Slovensko vojsko pomeni večjo vojaško moč, več možnosti za varnost, izmenjavo usposabljanj in izobraževanj, skupno zagotavljanje vojaške obrambe in skupno skrb za mir tudi izven slovenskih meja. Članstvo v Natu je za nas korak naprej in možnost za optimalno vojaško obrambo, ki jo Slovenska vojska mora nuditi našim državljanom.

Jelko Kacin - predsednik odbora za zunanjo politiko DZ

NATO je na naše zadovoljstvo vojaško posredoval v BiH, nad ZRJ, na Kosovu in skoraj še v Makedoniji. Posredoval je pozno, za mnoge žrtve prepozno, a za prekinitev sovražnosti, politični dogovor in vzpostavitev miru je bil edini možen in učinkovit mehanizem. NATO je omogočil stabilizacijo in mir na ozemlju drugih naslednic Jugoslavije. Slovenija izvaža mir in stabilnost v te države, zato še posebej ceni proces širitve zveze NATO in širitve območja stabilnosti.

Rudolf Petan - predsednik parlamentarnega odbora za obrambo

Članstvo Slovenije v NATO je ena od prioritet slovenske politike. Slovenija želi svoj temeljni varnostni interes zagotoviti v okviru sistema kolektivne obrambe, ki ga članstvo v zavezništvu omogoča. Istočasno pa se zavedamo svoje odgovornosti in želimo prispevati svoj delež v okviru možnosti pri zagotavljanju miru na našem območju.


O strani