Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Modernizacija Slovenske vojske

V Sloveniji postavljamo celoviti nacionalni obrambni sistem, ki bo ob vključevanju v evroatlantske politične in obrambne integracije državljanom zagotavljal višjo stopnjo varnosti. Na obrambnem področju smo v fazi povezovanja elementov obrambnega sistema v konsistenten, racionalen in učinkovit institucionalni okvir, kar je prioriteta in strateška naloga.

Glavni strateški cilj Slovenije na obrambnem in vojaškem področju je oblikovati sodobno, učinkovito, popolnoma prostovoljno, vendar finančno sprejemljivo vojaško organizacijo, ki bo sposobna zagotavljati nacionalno obrambo, povezovanja v sistem kolektivne obrambe in bo aktivno prispevala k stabilnosti v svojem strateškem okolju in v regiji. Slovenija v svojih odločitvah in dejanjih sledi smernicam obrambne politike, ki se je preusmerila od količine h kakovosti in se osredotoča na zmogljivosti. Pri tem je nedvomno naredila velik korak v pravo smer, njen glavni dosežek pa je vzpostavitev bolj realistične strukture sil z bistveno manjšo vojno sestavo. Absolutno prednost dajemo silam, namenjenim sodelovanju v operacijah Partnerstva za Mir in kolektivne obrambe pod vodstvom zveze NATO.

Poleg tega smo sprejeli potrebne zakonodajne in razvojne dokumente na strateški ravni. Napredovali smo pri razvoju sistema obrambnega načrtovanja, s sprejetjem prenosljivega dvoletnega proračuna pa je vlada zagotovila določeno stopnjo stabilnosti v tem procesu. Na Ministrstvu za obrambo tako pripravljajo strategije do leta 2015, ki bodo zagotovile, da bo struktura Slovenske vojske po 2007 ustrezala potrebam novega varnostnega okolja in kot taka imela dobro izhodišče za skupen nastop znotraj zveze NATO..

Članstvo Slovenije v sistemu kolektivne obrambe je tista predpostavka, na kateri so zgrajeni aktualni konstitutivni, razvojni, strateški in doktrinarni dokumenti nadaljnjega razvoja obrambnega sistema in še posebej Slovenske vojske. Sestavni del obrambnih reform je tudi postopen in načrten prehod na poklicno vojsko s prostovoljno rezervo, kar je povezano tudi z varnostnimi garancijami znotraj sistema kolektivne obrambe. Vlada je sprejela odločitev, da se obvezno služenje vojaškega roka konča do junija 2004, medtem ko obveznost služenja v rezervi ostane do 2010. Vojska načrtuje, da bo dosegla svojo polno poklicno mirnodobno sestavo do leta 2008, hkrati se bo do leta 2010 oblikovala prostovoljna rezerva. Načrtovane spremembe so podprte z ustreznimi finančnimi sredstvi. Tako se za prihodnja leta načrtuje postopno povišanje obrambnih izdatkov, ki naj bi 2008 dosegli 2 odstotka BDP-ja.

Slovenija bo v NATO vstopila z vsemi svojimi vrednotami, cilji, značilnostmi, zmožnostmi in potenciali, ki jo zaznamujejo. Slovensko članstvo v zavezništvu nekaj šteje - v prvi vrsti so to seveda politična in gospodarska stabilnost ter razvitost, ki jih Slovenija lahko prenese tudi na morda še ne tako stabilno regijo. V vojaško-obrambnem smislu bo slovenski prispevek, če ga primerjamo z drugimi, majhen, vendar to ni edino merilo. Merilo je njegova kakovost, zanesljivost in zmožnost skupnega delovanja z drugimi zavezniki. "Stavimo na kakovost in ne na količino", je večkrat poudaril tudi obrambni minister dr. Anton Grizold. Danes se približujemo popolnoma poklicnim silam, ki bodo majhne, sodobne, učinkovite, finančno sprejemljive in primerne za celoten spekter zavezniških nalog.
 

Več na straneh Ministrstva za obrambo


O strani