Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Mednarodni sklad za razminiranje in pomoč žrtvam min

Mednarodna ustanova za deminiranje in pomoč žrtvam min (International Trust Fund - ITF), je bila ustanovljena kot agencija za pomoč pri razminiranju BiH, nato pa se je okviru PS svoje dejavnosti razširila na druge zainteresirane države - leta 1999 na Hrvaško in lani na Kosovo in na Albanijo. S Paktom stabilnosti je ITF dobil vlogo osrednjega dejavnika humanitarnega deminiranja v Jugovzhodni Evropi.

Do sedaj je ITF zbral več kot 102 mio USD s strani 24 držav in EU. Donatorji so Avstrija, BIH, Belgija, Kanada, Hrvaška, Češka, Danska, EU, Francija, Nemčija, Madžarska, Irska, Japonska, Koreja, Kuvajt, Liechtenstein, Luksemburg, Norveška, Katar, Slovaška, Slovenija, Švedska, Švica, Velika Britanija ter ZDA.

ITF je med najpomembnejšimi zunanjimi partnerji, v Albaniji vodilna agencija za razminiranje, zasluge pa ima tudi pri razminiranju Kosova, ki je sedaj po mednarodnih standardih razglašeno za ozemlje očiščeno znanih minskih polj. Prav tako uspešno potekajo programi razminiranja v Makedoniji, v zadnjih mesecih pa tudi razminiranje jugoslovansko- hrvaške meje pri Vukovarju in Dubrovniku, ter odstranjevanje neeksplodiranih bomb v Beogradu in Subotici. Do sedaj je ITF v regiji Jugovzhodne Evrope tako razminiral več kot 31,4 milijona kvadratnih metrov kontaminiranega ozemlja.

ITF v minsko prizadetih državah krepi načelo gradnje nacionalnih struktur, sposobnih postopno prevzemati odgovornost za razminiranje. ITF izvaja izobraževanje in skupne projekte ter s tem razvija sodelovanje med državami v regiji. V okviru Pakta stabilnosti je ITF pridobil vlogo osrednjega dejavnika humanitarnega deminiranja v JVE.

ITF je postal znana in razpoznavna agencija v svetu razminiranja, zato so zanimanje zanj izrazile tudi minsko ogrožene države iz drugih regij. Tako so nedavno donatorji podprli angažma ITF v Zakavkazju, in sicer v Gruziji, Armeniji in Azerbajdžanu, sodelovanje pa je vzpostavljeno tudi pri nekaterih programih protiminskega delovanja v Afganistanu.

Donacije so v manjšem odstotku usmerjene tudi za pomoč žrtvam min. Rehabilitacija v Sloveniji poteka v Centru za rehabilitacijo žrtev min. Do sedaj je bilo skozi program rehabilitacije ITF vključenih 689 pacientov iz območja JVE.


O strani