Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Pakt stabilnosti za Jugovzhodno Evropo

Republika Slovenija je za leto 2000 za dejavnosti v Paktu stabilnosti namenila skupno 5,13 mio USD proračunskih in drugih sredstev. Za leto 2001 si je iz proračuna Republike Slovenije zagotovila enako vsoto sredstev.

Slovenija vodi Delovno skupino za človekove pravice in manjšine - DOM I (sosponzor Svet Evrope). Kot vodja delovne skupine si prizadeva za krepitev vloge nevladnih organizacij in držav Jugovzhodne Evrope. Iz sklepov Portoroške konference o medetničnih odnosih in manjšinah (marec 2000) izhaja vrsta nalog, povezanih z uresničevanjem sprejetih desetih projektov QSP (Quick Start Package). Republika Slovenija sodeluje tudi v drugih delovnih skupinah DOM I (lokalna uprava in javne službe, vračanje beguncev, mediji, izobraževanje in mladina, enake možnosti spolov). Januarja 2001 je Slovenija od Romunije prevzela sopredsedovanje skupine za polletno obdobje. Poleg pospeševanja povezav med delovnimi skupinami se bo Slovenija osredotočila na nekaj ključnih dejavnosti, med katerimi bosta:

  • vzpostavitev Mednarodnega centra za medetnične odnose in manjšine v JVE v Ljubljani, ki bo začel delovati v februarju, ter
  • Mariborska pobuda - pobuda za vključitev medreligijskega in ekumenskega dialoga kot prispevek verskih skupnosti k demokratizaciji, spoštovanju človekovih pravic in izboljšanju medetničnih odnosov v JVE. Prvi dogodek bo konferenca Demokracija, človekove pravice in varstvo pripadnikov etničnih in verskih manjšin v Jugovzhodni Evropi od 23.do 25. februarja na Bledu.

Slovenija v državah Jugovzhodne Evrope že več let strokovno pomaga pri prenosu znanja, poklicnem usposabljanju, izobraževanju, štipendiranju, pri gradnji institucij ter sodeluje pri gospodarskih naložbah in prenovi objektov itd.

Slovenija sodeluje pri dejavnostih za odpravljanje trgovinskih ovir ter s svojimi projekti pomaga pri razvoju malih in srednjih podjetij. Vlada Republike Slovenije je decembra 1999 sprejela Strategijo vključevanja Slovenije v gospodarsko obnovo Jugovzhodne Evrope. V skladu z njo so tudi proračunska sredstva (za leto 2000 pribl. 2,5 milijona USD) namenjena za financiranje gospodarskih projektov in strokovne pomoči. Od tega sta bila za leto 2000 več kot 2 milijona USD namenjena BiH, drugi del pa Črni gori in Makedoniji.


O strani