Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Slovenija in OVSE

Slovenija dejavno sodeluje v OVSE, ki je pri tem potrdila svojo vlogo v preventivni diplomaciji, pri reševanju spopadov in pri obnovi po njih (Listina o evropski varnosti). Posebno pozornost namenja krepitvi zaupanja in stabilnosti v okviru varnostne razsežnosti (Dunajski dokument 1999, Dokument o osebnem in lahkem orožju idr.), človekovim pravicam, demokratizaciji idr. v okviru človekove razsežnosti (ODIHR), vse pomembnejša pa postajata tudi okoljevarstvena in gospodarska razsežnost OVSE. Pri tem je kot izraz svoje dejavne politike na Vrhu OVSE novembra 1999 v Istanbulu Republika Slovenija najavila kandidaturo za predsedovanje OVSE leta 2005

Slovenija je pogodbenica vseh najpomembnejših mednarodnih konvencij o neširjenju jedrskega orožja in prepovedi drugih vrst orožja za množično uničevanje. Pogodba o neširjenju jedrskega orožja (NPT) je bila sploh ena prvih mednarodnih pogodb, katere nasledstvo je Slovenija notificirala po svoji osamosvojitvi in mednarodnem priznanju. S tem je zgodaj pokazala svojo privrženost načelom neširjenja jedrskega orožja in razorožitve. Republika Slovenija je bila leta 1993 med prvimi podpisnicami Konvencije o prepovedi kemičnega orožja (CWC), nasledila je status pogodbenice Konvencije o prepovedi biološkega orožja (BTWC), leta 1999 pa je ratificirala Pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), ki je najnovejša večstranska pogodba o orožju za množično uničevanje.

Slovenija dejavno sodeluje pri mednarodnih prizadevanjih za preprečevanje širjenja jedrskega orožja in je v letu 2000 postala članica dveh uglednih mednarodnih nadzornih režimov na tem področju, Zanggerjevega odbora (ZAC) in Skupine jedrskih dobaviteljev (NSG). Članice teh dveh režimov, večinoma gre za najrazvitejše industrializirane države, usklajujejo svojo politiko pri krepitvi nadzora nad strateškimi snovmi in tehnologijo, ki jih je mogoče zlorabiti za izdelavo jedrskega orožja.

Pri izvajanju Konvencije o prepovedi kemičnega orožja Ministrstvo za zunanje zadeve tesno sodeluje z Uradom za kemikalije pri Ministrstvu za zdravstvo. Na četrti konferenci držav pogodbenic Konvencije o prepovedi kemičnega orožja, maja 1999, je bila Slovenija izvoljena za članico Izvršnega sveta Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) za obdobje 2000-2002.

Slovenija je nasledila status pogodbenice Konvencije o prepovedi ali omejitvi uporabe določenih vrst konvencionalnega orožja (CCW) in njenih treh izvirnih protokolov: (I) o prepovedi uporabe orožja, katerih delov ni mogoče odkriti, (II) o prepovedi ali omejitvi uporabe min, min presenečenja in drugih naprav ter (III) o prepovedi zažigalnih orožij. Na pregledni konferenci držav pogodbenic CCW je bil leta 1995 soglasno sprejet dodatni protokol IV o prepovedi laserskega oslepljujočega orožja, leta 1996 pa spremenjeni protokol II o minah. Ministrstvo za zunanje zadeve se zavzema za čimprejšnji pristop Slovenije k spremenjenemu protokolu II in k dodatnemu protokolu IV.

Eden najpomembnejših novejših dosežkov na področju konvencionalnega orožja je bila sklenitev Konvencije o prepovedi protipehotnih min (Ottawska konvencija) leta 1997, s katero je bila prvič do zdaj popolnoma prepovedana ena vrsta konvencionalnega orožja. Slovenija je bila med državami, ki bile najdejavnejše pri sklenitvi te konvencije in je svoje dejavnosti še dodatno okrepila skupaj z ustanovitvijo Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), ki zelo uspešno deluje v več prizadetih državah Jugovzhodne Evrope.

Mednarodna pozornost je v zadnjih letih namenjena problematiki osebnega in lahkega orožja. V juliju 2001 je bila sklicana konferenca OZN o vseh vidikih nezakonite trgovine z osebnim in lahkim orožjem, ki bo najpomembnejši mednarodni dogodek za razorožitev v tem letu. Slovenija dejavno sodeluje pri pripravah na to konferenco in se zavzema za sprejetje mednarodnega načrta akcije, ki bi opredelil čim širši krog ustreznih ukrepov za učinkovitejši državni nadzor nad tem orožjem in za preprečevanje nezakonite trgovine.

V okviru vključevanja v skupno zunanjo in varnostno politiko EU je Slovenija pristopila h Kodeksu EU o transferjih orožja, ki opredeljuje skupna temeljna merila izvozne politike in nadzora. Slovenija sodeluje tudi v drugih mednarodnih mehanizmih na področju nadzoru nad orožjem, kot sta npr. Register OZN za transferje konvencionalnega orožja in nedavno (novembra 2000) sprejeti Dokument OVSE o osebnem in lahkem orožju.


O strani