Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Kronologija slovenskega vključevanja

1993 -

DZ RS sprejel Resolucijo o izhodiščih zasnove nacionalne varnosti.

1994 -

Demokratično izražena politična volja za približevanje Republike Slovenije NATO je bila prvič jasno deklarirana v dopolnilih k Resoluciji o izhodiščih zasnove nacionalne varnosti, sprejetih v Državnem zboru Republike Slovenije januarja 1994.

Na temelju tako izražene odločitve slovenskega parlamenta se je Republika Slovenija 30. marca 1994 med prvimi vključila v Partnerstvo za mir in še isto leto postala pridružena partnerica v Severnoatlantski skupščini (NAA).

1995 -

Slovenija je začela izvajati prvi cikel tako imenovanega procesa načrtovanja in ocenjevanja (Planning and Review Process). V tem procesu, ki se odvija vsako leto, država predstavi svojo nacionalno obrambno politiko in načrtovanje, določi udeležbo države v mirovnih in humanitarnih operacijah ter opredeli politiko omejevanja širjenja orožja za množično uničevanje. Tega leta je Slovenija predala svoj prvi individualni partnerski program. Avgusta istega leta so se pripadniki Slovenske vojske prvič udeležili vaje Partnerstva za mir, ki je potekala v ZDA (Cooperative Nugget). Leta 1995 je bil podpisan Sporazum o statusu sil in tranzitu sil IFOR oziroma SFOR.

1996 -

Slovenija je konec januarja postala polnopravna članica Severnoatlantskega sveta za sodelovanje (NACC).

Politična odločitev Republike Slovenije za članstvo v NATO je bila nedvoumno izražena v 11. aprila 1996 sprejetem sklepu Državnega zbora RS, ki pravi, da "Republika Slovenija želi zagotoviti svoj temeljni varnostni interes v okviru sistema kolektivne obrambe, ki ga omogoča članstvo v NATO."

Med prvimi partnerskimi državami se je Slovenija odzvala na predlog Atlantskega zavezništva za individualni dialog z NATO in kot prva partnerska država, 17. aprila 1996, tudi pričela z dialogom. V treh krogih individualnega dialoga je Slovenija na celovit način predstavila svoj politični, gospodarski in obrambni ustroj.

1997-

Aprila je DZ RS sprejel Deklaracijo o vključevanju v NATO. Avgusta je predsednik RS Milan Kučan podpisal ukaz o ustanovitvi Misije Republike Slovenije pri NATO. Oktobra je Slovenija napotila pripadnike Slovenske vojske v SFOR.

1998 -

Februarja je vlada predstavila nacionalno strategijo za vstop v NATO. Oktobra je Slovenija odprla svoj zračni prostor za prelete Natovih zračnih plovil. V Večjem delu Slovenije je potekala največja Nato/partnerska vaja izven Natovega območja doslej "Cooperative Adventure Exchange '98", na kateri je sodelovalo preko 6000 vojakov iz držav članic Nata in partnerskih držav.

1999 -

Države članice nato so na vrhu v Washingtonu aprila 1999 sprejele Akcijski načrt za članstvo. S sprejemom Letnega nacionalnega programa RS za izvajanje Akcijskega načrta za članstvo v NATO (LNP ANČ) 1999- 2000 oktobra 1999 in njegovo predajo se je Slovenija vključila v proces Akcijskega načrta za članstvo.

2000 -

Aprila je v Sloveniji potekala Natova raziskovalna delavnica. Prvi cikel Akcijskega načrta za članstvo 1999-2000 se je zaključil maja 2000 z zasedanjem Severnoatlantskega sveta s Slovenijo. V LNP ANČ za obdobje 2000-2001 je RS že drugič predstavila aktivnosti in cilje, za katere se odločila, da jih bo dosegla, načine in roke njihovega doseganja.

2001 -

Slovenija je pripravila tretji LNP ANČ za obdobje 2001/2002, ki ga je vlada sprejela septembra 2001 in ga je predala oktobra 2001 mednarodnemu sekretariatu NATO.

2002 -

Slovenija je pripravila četrti LNP ANČ za obdobje 2002/2003 in ga v septembru 2002 predala zvezi NATO. V njem so predstavljene aktivnosti in izvajanje zastavljenih ciljev iz tretjega cikla ANČ ter osrednje naloge za obdobje 2002-2003. Poseben poudarek je namenjen sodelovanju Slovenije v boju proti terorizmu in drugim sodobnim izzivom varnosti, obveščanju javnosti o slovenskih pripravah na članstvo v zvezi NATO, prestrukturiranju obrambnih sil in odločitvi o postopnem prehodu na poklicno vojski in ustreznim sredstvom namenjenim obrambi.


O strani