Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Širitev in države kandidatke

Države kandidatke za tokratni krog širitve zveze NATO (link na spodnji tekst) so Albanija, Bolgarija, Estonija, Latvija, Litva, Makedonija, Romunija, Slovaška in Slovenija.

Od spomladi leta 2001 med države kandidatke za članstvo sodi tudi Hrvaška, ki pa je k izvajanju Akcijskega načrta za članstvo v primerjavi z drugimi državami pristopila tri leta kasneje, tako da uradno ne sodi med kandidatke, ki bi lahko bile povabljene v polnopravno članstvo na Praškem vrhunskem zasedanju.

Vse kandidatke se na članstvo pripravljajo z izvajanjem Akcijskih načrtov za članstvo, ki jih je zveza NATO na vrhunskem zasedanju v Washingtonu leta 1999 ponudila kot orodje s pomočjo katerega bodo morebitne nove članice lažje dosegle končni cilj, to je polnopravno članstvo v zavezništvu.

Več o posameznih kandidatkah na straneh www.natosummit.cz:
Albanija, Bolgarija, Hrvaška, Estonija, Latvija, Litva, Makedonija, Romunija, Slovaška

 

Širitev zveze NATO

Zveza NATO sodi med ti. polzaprte mednarodne organizacije, v katere se država lahko vključi le na podlagi povabila, z vstopom novih članic pa se morajo strinjati vse članice. Po povabilu za članstvo se začnejo pristopna pogajanja in ratifikacije pristopnih sporazumov v parlamentih vseh držav članic. Po sedanjih načrtih bi države, ki bodo povabljene na vrhu v Pragi, postale polnopravne članice na naslednjem vrhunskem zasedanju zveze NATO leta 2004.

Tokratna širitev zveze NATO ne bo prva. Od ustanovitve zavezništva leta 1949 se je NATO širil štirikrat: prvič leta 1952, ko sta pristopili Grčija in Turčija, drugič l.1955, ko je pristopila ZR Nemčija, l.1982 Španija in l.1999 Poljska, Češka in Madžarska.

Širitev zveze NATO temelji na 10. členu Washingtonske pogodbe, ki pravi: "Pogodbenice lahko s soglasnim dogovorom povabijo katero koli drugo evropsko državo, ki je sposobna podpreti načela te pogodbe in prispevati k varnosti severnoatlantskega območja, da pristopi k tej pogodbi. Tako povabljena država lahko postane pogodbenica te pogodbe z deponiranjem svoje listine o pristopu pri Vladi Združenih držav Amerike. Vlada Združenih držav Amerike bo vsako od pogodbenic obvestila o deponiranju vsake take listine o pristopu."


O strani