Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Novi odnosi

Na vrhunskem zasedanju v Pragi bo zavezništvo še bolj poglobilo in okrepilo partnersko sodelovanje z državami, ki niso članice zveze NATO z namenom okrepiti varnost in stabilnost v Evro-atlantski regiji. Zavezništvo se bo osredotočilo predvsem na krepitev odnosov v Evroatlantskem svetu za sodelovanje, z Ukrajino, Rusijo in v Sredozemski regiji.

Več o novih odnosih na straneh www.nato.int
 

Evroatlantski partnerski svet

Evroatlantski partnerski svet v katerem sodeluje 46 držav, zagotavlja celovit okvir za sodelovanje med zvezo NATO in njegovimi partnerskimi državami iz osrednje in vzhodne Evrope, Kavkaza in osrednje Azije. Vse članice Partnerstva za mir so tudi članice Evroatlantskega partnerskega sveta.

Na vrhu v Pragi bodo predsedniki držav in vlad članic zveze NATO in partnerskih držav razpravljali o predlogih za nadaljnji razvoj programa Partnerstvo za mir in Evroatlantskega partnerskega sveta.

Več o Evroatlantskem partnerskem svetu na straneh www.nato.int
 

Partnerstvo NATO-Ukrajina

Na vrhu v Madridu, v juliju 1997, so predsedniki vlad in držav, voditelji zveze NATO in ukrajinski predsednik Kučma podpisali Listino o posebnem partnerstvu med zvezo NATO in Ukrajino. S tem je sodelovanje med Ukrajino in Natom prešlo na višjo raven, listina pa je podlaga na osnovi katere se NATO in Ukrajina medsebojno posvetujeta glede vprašanj evroatlantske varnosti in stabilnosti ter glede vprašanj povezanih s preprečevanjem konfliktov, obvladovanjem kriznih razmer, podporo mirovnim operacijam in s humanitarnimi operacijami.

Več o partnerstvu NATO-Ukrajina na straneh www.nato.int
 

Sredozemski dialog

Na srečanju v maju leta 2002 v Reykjyviku so zunanji ministri zveze NATO sprejeli odločitev, da okrepijo politično in praktično dimenzijo Sredozemskega dialoga do naslednjega vrhunskega zasedanja v Pragi.

Sredozemski dialog je sestavni del zavezniškega sodelovalnega pristopa k varnosti in temelji na zavesti, da je varnost celotne Evrope tesno povezana z varnostjo in stabilnostjo v sredozemski regiji. Dialog se je začel leta 1994, v njem pa sodelujejo Egipt, Izrael, Jordanija, Mavretanija, Maroko, Tunizija in Alžirija.

Več o Sredozemskem dialogu na straneh www.nato.int
 

NATO-Rusija

28. maja 2002 je bil na vrhu v Rimu, na peto obletnico dogovora o skupnem sodelovanju med zvezo NATO in Rusijo, s podpisom Rimske deklaracije ustanovljen novi forum za odločanje in izmenjavo mnenj, svet NATO-Rusija. Novi svet deluje po načelu soglasja devetnajst držav članic in Rusije, kar je glavna novost v primerjavi z dosedanjim stalnim svetom NATO- Rusija, ki je bil ustanovljen v maju leta 1997.

Rimska deklaracija predvideva sodelovanje zavezništva in Rusije na številnih področjih skupnega interesa: boj proti terorizmu, preprečevanje orožja za množično uničevanje, zaščita pred naravnimi katastrofami, krizno upravljanje, nadzor nad oboroževanjem in ukrepi za krepitev zaupanja, protiraketna obramba, iskanje in reševanje na morju, medvojaško sodelovanje, obrambne reforme, civilna zaščita in nove grožnje.

Eno uspešnejših področij sodelovanja med zvezo NATO in Rusijo je zagotavljanje miru in stabilnosti na Balkanu, kjer Rusija med nečlanicami zavezništva prispeva največji vojaški kontigent v mirovne sil zveze NATO. Ruske enote sodelujejo v enotah SFOR od leta 1996 in so tudi sestavni del sil KFOR na Kosovu.

Zveza NATO posveča odnosom z Rusijo posebno pozornost že vse od konca hladne vojne. Rusija je bila leta 1991 ustanovna članica Severnoatlantskega sveta za sodelovanje (NACC), ki ga je leta 1997 nadomestil Evroatlantski partnerski svet. Leta 1994 je Rusija pristopila k programu Partnerstvo za mir. Leta 1997 pa je bil ustanovljen svet NATO-Rusija.

Več o odnosih NATO - Rusija na straneh www.nato.int


O strani