Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NOVINARSKO SREDIŠČE

Intervju z Johnnyjem Youngom

TV Slovenija 1, Odmevi

Novi ameriški veleposlanik v Sloveniji Johnny Joung je še pred prihodom v Ljubljano razburil duhove. Zato je bil že od vsega začetka zaželen sogovornik novinarjev. In prvi po njegovem prevzemu dolžnosti objavljamo ekskluzivni intervju z njim.

META DRAGOLIČ: Vaša ekselenca, službo v Sloveniji ste začeli, še preden ste jo zares prevzeli. Začelo se je z nesporazumom z novinarji glede denacionalizacije v Sloveniji. Je bil res samo nesporazum?

JOHNNY YOUNG (ameriški veleposlanik v Sloveniji): Po mojem mnenju že. Naj takoj pojasnim, da ne govorim v imenu Nata, govorim v imenu vlade ZDA in lahko dajem samo take izjave. Nič revolucionarnega nisem želel povedati. Kar sem želel povedati, se nanaša na vprašanje, o katerem Slovenija že razpravlja v mednarodnih ustanovah - v Natu in Evropski uniji. Pred samo nekaj tedni na predstavitvi letnega načrta je bilo to vprašanje na dnevnem redu v povezavi s prošnjo za vstop v Nato.

NOV.: V prvem nastopu v Gospodarski zbornici ste izjavili, da so prosilke za vstop v Evropsko unijo včasih pod pritiskom, da izberejo med EU in ZDA, ali ni enako pri Natu? Prosilke so pod pritiskom, da se odločijo za ZDA.

YOUNG: Mislim, da to ni isto, to je nekaj drugega. Oboje ima svojo prednost in se med seboj ne izključuje. V Gospodarski zbornici sem govoril o tem, da želimo v Sloveniji in Evropi doseči enakopravnost za ameriška podjetja. Ni enakopravno, če je izdelek, za katerega veljajo enaki standardi v ZDA in Evropi, prihaja pa iz ZDA, obremenjen z dodatnimi davščinami. Tako ameriška podjetja na tem trgu in drugje v Evropi ne morejo enakovredno nastopati.

NOV.: Ko se je zunanji minister Rupel vrnil iz ZDA, je rekel, da je članstvo v protiteroristični koaliciji temeljni kamen za članstvo v Natu.

YOUNG: Ne morem govoriti v imenu zunanjega ministra, lahko samo povem, da se Nato zavzema za določena načela, vrednote: demokracijo, pravno državo, svobodo. Ta načela so temelj Nata. Države, ki jih upoštevajo, so iste države, ki sodelujejo z mednarodno skupnostjo v boju proti terorizmu. Obstaja torej povezava, v tem pa je bila tudi napačno razložena moja izjava o denacionalizaciji. Nisem mislil tako.

NOV.: Pred prihodom v Slovenijo ste službovali v Bahrajnu. To sta povsem drugačni državi. Kakšne so glavne razlike?

YOUNG: Prva je ta, da je Bahrajn kraljevina na poti v ustavno kraljevina, tu pa je parlamentarna demokracija. Življenjska raven v državah je zelo podobna, je pa bogastvo med prebivalstvom drugače razdeljeno.

NOV.: Zanimale so me bolj vaše osebne izkušnje.

YOUNG: Nisem opazil večjih razlik, pač pa je Bahrajn bolj tradicionalna družba z ustaljenimi običaji. Tudi tu so običaji ustaljeni, vendar so bolj zahodnjaški. Sprejeti smo bili lepo in nimamo pripomb.

NOV.: V občilih ste zelo priljubljeni.

YOUNG: S tukajšnjimi občili sem imel zelo neokusno izkušnjo. Veste o čem govorim. Nanjo pa ne gledam kot na način, na katerega so nas sprejeli. Je izjema in ne kaže tega, kako nas je Slovenija sprejela.

NOV.: Gospod veleposlanik, hvala.

YOUNG: Hvala tudi vam.


O strani