Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NOVINARSKO SREDIŠČE

Pogovor z dr. Stephenom Larrabbijem, predstavnikom ameriške korporacije Rand v oddaji 24 ur na POP TV (objavljeno 5. februarja 2002)

v Sloveniji se te dni mudi dr.Stephen Larrabee, predstavnik ameriške korporacije Rand. Gre za mednarodno priznano raziskovalno ustanovo, ki je lani po naročili ameriškega letalstva pripravila primerjalno študijo o ustreznosti kandidatk za vstop v Nato. Letos pa za slovensko vlado pripravlja študijo o stroških in prednostih slovenskega vključevanja v zvezo Nato. Ocene Larrabeeja o možnostih Slovenije so spodbudne, toda na obzorju se kažejo tudi morebitne težave.

EDI PUCER: Lanskoletna študija korporacije Rand je bila za Slovenijo zelo ugodna. Med vsemi kandidatkami za članstvo v Natu se je naša država po političnih, gospodarskih, vojaških in strateških kriterijih najbolje odrezala, pred Slovaško, baltskimi državami in balkanskimi kandidatkami. Dr.Larrabee in njegovi sodelavci zdaj zbirajo podatke za novo študijo, ki jo je naročila slovenska vlada in ki se bo ukvarjala izključno s slovenskim vključevanjem v Nato.

STEPHEN LARRABEE (Rand Corporation): Slovenska vojska je name naredila zelo dober vtis, predvsem njena profesionalnost i predanost pripravam za članstvo v Natu. Občutek imam, da ima, če bo tako nadaljevala, precej dobre možnosti, da jo letos v Pragi povabijo v Nato. PUCER: Katere pa so po vašem mnenju slabosti Slovenije?

LARRABEE: Nobene slabosti ne bi posebej izpostavljal. Rekel pa bi, da mora Slovenija nadaljevati po svojih najboljših močeh, da vojski nameni dovolj sredstev in da nadaljuje po načrtu približevanja Natu. Posebnih slabosti pa ni.

PUCER: Slovenija naj bi bila torej glede vključevanja v Nato na dobri poti. Toda po drugi strani obstaja tudi problem, ki utegne slovenskim politikom povzročiti še precej preglavic. Gre seveda za vprašanje koliko denarja je sploh Slovenija pripravljena porabiti za vojaške namene. Zaradi denarja utegne nastati med Natom in Slovenijo prav spor, saj je Slovenija za razvoj lastne vojske pripravljena odšteti manj kot od nje pričakuje zveza Nato. Če namerava Slovenija v prihodnjih petih letih obrambni proračun dvigniti na slabih 1.6% BDP, je ameriški veleposlanik pred kratkim jasno povedal, da ZDA od Slovenije pričakujejo precej večji obrambni napor.

JOHHNY YOUNG (ameriški veleposlanik v Sloveniji): Opazujemo, ali bo Sloveniji uspelo prenoviti obrambo, kot načrtuje. Spremljamo kolikšne vstope namenja za obrambo. Doseči mora Natovo proračunsko zahtevo, 2% BDP:

DIMITRIJ RUPEL (zunanji minister): Gospod Young je predstavnik druge države, jaz sem pa predstavnik Slovenije. In seveda mi bomo ravnali tako- vlada, zunanje ministrstvo, jaz mor ravnal tako kot je prav za Slovenijo. In seveda bomo skušali za denar, ki nam ga davkoplačevalci plačajo, narediti največ.

PUCER: Po mnenju Larrabeeja pa spor okoli denarja za slovensko članstvo v Natu ne bo usoden.

LARRABEE: Po mojem mnenju to ni tako velika težava. Res je, da morajo vse članice in kandidatke načeloma doseči 2% BDP, vendar je to srednjeročni cilj. Nihče ne pričakuje od majhne države, kot je Slovenija, da doseže to čez noč. Bolj pomembno od tega, koliko porabite, je, za kaj to porabite, da denar porabite v prave namene.

PUCER: Dosedanje ugotovitve avtorjev študije o Sloveniji in Natu so torej za Slovenijo ugodne. Po Larrabeejevem mnenju bo Slovenija z vstopom v Nato tudi veliko pridobila, čeprav bodo na začetku obrambni stroški zaradi prilagajanja slovenske vojske Natu večji kot doslej. O številkah Larrabee danes ni govoril. Končne ocene stroškov in prednosti slovenskega vključevanja v Nato bodo znane spomladi, ko bo študija končana.


O strani