Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NOVINARSKO SREDIŠČE

Ratifikacija Severnoatlantske pogodbe

Govor ministra za obrambo dr. Antona Grizolda

Ljubljana, 24. februar 2004

Dr. Anton Grizold

Spoštovane poslanke in spoštovani poslanci, spoštovani gospod predsednik

Pred enajstimi leti, ko je blizu nas še divjala vojna, je Državni zbor v Resoluciji o izhodiščih zasnove nacionalne varnosti določil, da je naš življenjski interes vzpostaviti učinkovito varnost države tudi z vključitvijo v Nato. Pred desetimi leti smo se vključili v program Partnerstvo za mir. Pred dobrimi štirimi leti smo Natu posredovali prvi program izvajanja Akcijskega načrta za članstvo. Pred dvema letoma smo v Pragi dobili povabilo za polnopravno članstvo v severnoatlantskem zavezništvu. Danes tudi formalnopravno potrjujemo uresničitev tega strateškega cilja. Ti mejniki povedo vse: postavljeni cilj uresničujemo načrtno, prizadevno in odgovorno.

Članstvo naše države v sistemu kolektivne obrambe pomeni danes, ko se globalno varnostno okolje nenehno spreminja, najvišjo možno varnost države, ki jo lahko dosežemo z upoštevanjem naših obrambnih zmogljivosti. Svojo varnost in varnost članic zavezništva tako zagotavljamo neposredno in ob boku najvplivnejših držav sveta. Poglavitno poslanstvo vojaških zmogljivosti zavezništva je varovanje miru, zagotavljanje ozemeljske celovitosti, neodvisnosti in varnosti članic. S spremembami v mednarodnem varnostnem okolju pa se spreminja tudi Nato. Grožnje in izzivi sodobnega sveta so postali kompleksni in globalni, zato postaja zavezništvo globalen dejavnik zagotavljanja in varovanja mednarodnega miru, varnosti in stabilnosti.

Po osamosvojitvi je morala naša država obrambno funkcijo in obrambni sistem postaviti povsem na novo. Članstvo v Natu zato pomeni, da smo znali in zmogli obrambni sistem povezati z obrambnimi sistemi sodobnih držav. To nam omogoča, da upoštevamo tudi njihove izkušnje in preverjene rešitve. S tem povečujemo učinkovitost, racionalnost in ekonomično uporabo materialnih, človeških in drugih zmogljivosti, ki jih imamo na razpolago. Kot verodostojna in odgovorna članica mednarodne skupnosti prevzemamo svoj del odgovornosti za stabilnost razmer ne samo v regiji, temveč tudi v globalnem mednarodnem okolju. In obratno, naša varnost je postala sestavni del mednarodne varnosti in stabilnosti.

Članstvo v Natu ni le projekt obrambnega sistema, Slovenske vojske in Ministrstva za obrambo, temveč projekt celotne države. Vključevanje v Nato je, še posebej v zadnjih letih, vplivalo na dolgoročno načrtovanje obrambnih reform in razvoja Slovenske vojske. Cilji, ki smo si jih postavili, so realistični in uresničljivi, ker upoštevamo naše realne možnosti, vire in znanje. Takšen pristop nas je v zavezništvu in tudi v svetu uveljavil kot zanesljive sogovornike in partnerje. Še toliko bolj, ker se zavedamo, da sistem kolektivne obrambe temelji na vzajemnosti, to pomeni, da ima Slovenija v tem okviru tako pravice kot tudi dolžnosti. To potrjuje tudi dejstvo, da je v zadnjih letih v različnih mirovnih operacijah sodelovalo več kot 1000 pripadnikov Slovenske vojske. V operacijah Nata, EU in OZN pa sedaj deluje več kot 200 pripadnikov slovenskih oboroženih sil.

Prizadevanja za polnopravno članstvo v Natu so bila v minulih letih sestavni del vseh programov preoblikovanja Slovenske vojske. V začetku tega tisočletja smo sprejeli najpomembnejše strateške, razvojne, normativne in druge dokumente, na katerih temelji izvajanje obrambnih reform. Stabilna podpora javnosti in politike ter zadostna materialna osnova sta omogočili, da smo spremenili sistem popolnjevanja vojske ter začeli uveljavljati novo strukturo sil. Začeli smo spreminjati celoten sistem vojaškega usposabljanja in izobraževanja. Kljub nekaterim težavam velika večina pripadnikov Slovenske vojske te spremembe podpira in je njihov ključni nosilec. Članstvo v Natu je tudi svojevrstna oblika potrditve učinkovitosti njihovega in tudi našega skupnega dela. Kljub velikim spremembam pa nismo pozabili na to, da mora ostati Slovenska vojska naša. V njeni organizaciji in delovanju morajo živeti slovenska vojaška izročila.

Spoštovani, tudi v tem slovesnem trenutku ni čas za spanje na lovorikah. Dosegli smo polnopravno članstvo v Natu. V Strateškem pregledu obrambe smo konec preteklega leta ocenili stanje pri uveljavljanju obrambnih reform. Določili smo dolgoročne usmeritve za njihov prihodnji razvoj. Pripravljamo nov Splošni dolgoročni program razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2015. V njem bodo natančno določeni rešitve in ukrepi za nadaljnje oblikovanje enot in sil, ki bodo lahko učinkovito opravljale naloge v okviru kolektivne obrambe.

Članstvo v Natu je dolgotrajen proces, ki bo stalnica v razvoju našega obrambnega sistema, Slovenske vojske in celotne države. Prihodnji cilji in načrti so jasni, realni in predvsem uresničljivi. Slovenska vojska in Ministrstvo za obrambo jih bosta dosegla.


O strani