Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NOVINARSKO SREDIŠČE

Govor ministra dr. Antona Grizolda ob odprtju Centra za jezikovno usposabljanje Partnerstva za mir

Ajševica, 9. november 2001

Spoštovana gospa ministrica, spoštovani diplomatski zbor, gospod župan, gospod načelnik generalštaba SV ....... spoštovane gospe in gospodje,

Z današnjim dnem s ponosom odpiramo vrata izobraževalni ustanovi, ki ni pomembna le za ministrstvo za obrambo in Republiko Slovenijo, temveč ima tudi širši mednarodni pomen. Ustanovitev Centra za jezikovno usposabljanje Partnerstva za mir je nedvomno pomemben in konkreten prispevek naše države natovemu partnerskemu programu, v katerem aktivno sodelujemo vse od leta 1994.

Prizadevanja naše države za članstvo v Natu torej niso le deklarativna, temveč se vedno bolj kažejo v konkretnih oblikah sodelovanja znotraj Partnerstva za mir. Poleg našega vse bolj intenzivnega sodelovanja v mirovnih misijah pod okriljem zveze Nato želi Slovenija kot prihodnja članica zavezništva prispevati tudi na drugih področjih sodelovanja. Zavedamo se namreč naših prednosti, ki zagotovo niso v vojaških zmogljivostih, temveč v znanosti, izobraževanju, tehnologiji in logistiki. Predvsem smo ponosni, da lahko že sedaj svojim partnericam v okviru Partnerstva za mir ponudimo vrhunsko jezikovno izobraževanje. Ustrezno razumevanje in izražanje - za večino v tujem jeziku - je namreč temelj uspešnega sodelovanja in povezljivosti v takšni vojaško-politični zvezi, kot je Nato.

Priključevanje zahodnoevropskim vojaškim integracijam ne zahteva zgolj izenačenosti v znanju in tehnologiji, marveč tudi v razumevanju in mišljenju. Zveza Nato od kandidatk za članstvo pričakuje predvsem troje: jezikovno, mišljenjsko in intelektualno povezljivost, to pomeni odlično znanje jezika medsebojnega sporazumevanja in poveljevanja, obvladovanje miselnega vzorca in visoko raven vojaškostrokovnih in drugih znanj. Vsaj kar zadeva prvo, torej solidno jezikovno povezljivost z Natom, smo v Sloveniji do sedaj že veliko naredili.

Naša prizadevanja za reorganizacijo Slovenske vojske v majhno, sodobno in učinkovito vojsko, ki bo sposobna zagotavljati vojaško obrambne vidike nacionalne varnosti in se hkrati uspešno vključevati v mednarodne povezave, so odvisna od ustrezne kadrovske strukture. Potrebujemo visoko usposobljen in vrhunsko pripravljen častniški ter podčastniški zbor in seveda tudi civilni del, ki jim znanje tujih jezikov ni ovira, temveč prednost. Zavedamo se namreč, da povezljivost delovanja in postopkov zahteva tudi ustrezno razumevanje in izražanje v tujem jeziku, zato si že dobrih sedem let prizadevamo dvigniti raven jezikovnih sposobnosti svojih pripadnikov v angleškem, francoskem, nemškem in italijanskem jeziku.

Od leta 1994, ko smo v Izobraževalnem centru začeli izvajati prve tečaje angleškega strokovnega jezika, je Šola za tuje jezike razvila več vrst jezikovnih tečajev, pripravlja lastna gradiva za učenje tujega strokovnega jezika, opravlja potrjeno ocenjevanje po merilih Slovenskega vojaškega standarda STANAG 6001 in izvaja dodatna usposabljanja za učitelje tujega strokovnega jezika. Prav to zadnje in kakovost jezikovnega izobraževanja nista ostala neopažena v mednarodnem merilu, tako da je šola leta 1999 začela postopek za priznanje dela svojih dejavnosti po Konceptu o ustanovitvi centrov za usposabljanje Partnerstva za mir.

V skladu s smernicami, sprejetimi na vrhunskih srečanjih zveze Nato v Madridu in Washingtonu, ter na podlagi Natovega Programa za razvoj izobraževanja in usposabljanja je bil ustanovljen Center za jezikovno usposabljanje Partnerstva za mir, ki ga je Severnoatlantski svet potrdil konec lanskega julija. To je prvi in trenutno edini takšen jezikovni center med devetimi centri za usposabljanje Partnerstva za mir.

Že odkar se je rodila zamisel za takšen center, smo razmišljali o ustrezni lokaciji; našli smo jo tu, na Primorskem, na Ajševici. Če sedaj pogledam te lepo obnovljene in sodobno opremljene izobraževalne in bivalne prostore v prijetnem okolju, se mi samo še utrjuje prepričanje, da se pri izbiri nismo zmotili. Obnovljeni objekti, predvsem pa dejavnost, ki bo tu potekala, bodo Ajševici prav gotovo veliko koristili. Pa ne le to, Slovenija in Primorska sta pridobili ugledno mednarodno izobraževalno ustanovo, o kateri se bo govorilo tudi v tujini. Hkrati je to priložnost za še večje sodelovanje s podobnimi civilnimi in vojaškimi izobraževalnimi ustanovami doma in v tujini, ki je bilo že sedaj odlično. Posebej moram poudariti vsestransko podporo vlad ZDA ter Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske, ki prek Obrambnega jezikovnega inštituta iz Teksasa in Britanskega sveta finančno in strokovno sodelujeta pri izvedbi programov.

Spoštovani,

naša skupna prizadevanja za prenovo in posodobitev obrambnega sistema in predvsem Slovenske vojske so v polnem teku. Kažejo se že prvi rezultati. Eden od kazalcev odličnosti, ki jo želimo doseči na vseh področjih obrambnega sistema, je tudi uspešen začetek delovanja Centra za jezikovno usposabljanje Partnerstva za mir, ki je danes dobil svoj domicil. Za projektom stoji ekipa prizadevnih sodelavcev na čelu z načelnikom Šole za tuje jezike Centra vojaških šol Valterjem Mavričem. Njihov trud se je kljub težavam, ki so se pojavljale, na veselje vseh nas poplačal, ideja se je uresničila - in za to jim ob tej priložnosti v imenu ministrstva za obrambo izrekam priznanje in zahvalo.

Hvala lepa.


O strani