Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NOVINARSKO SREDIŠČE

Govor ministra za obrambo RS dr. Antona Grizolda ob dnevu Slovenske vojske

Cerklje, 15. maj 2002

Spoštovani predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil Republike Slovenije gospod Milan Kučan, spoštovani častniki, podčastniki in vojaki, sodelavci, spoštovani gostje, gospe in gospodje!

Ob vse intenzivnejših povezovalnih procesih v obdobju pospešene globalizacije je prvo in najpomembnejše poslanstvo Slovenske vojske še vedno obramba domovine in njene državnosti!

Republika Slovenija danes vojaško ni ogrožena niti nikogar ne ogroža, želi pa si tudi dolgoročno zagotoviti varnost in stabilnost okolja, kateremu pripada v geografskem, zgodovinskem, kulturnem in civilizacijskem pogledu. To je eden temeljnih pogojev za nadaljnji razvoj države na vseh področjih. Del razvojnih procesov družbe vključuje tudi razvoj in modernizacijo našega obrambnega sistema in Slovenske vojske kot njegovega ključnega člena.

Dobro desetletje od osamosvojitve Slovenije je Slovenska vojska prehodila pot od Teritorialne obrambe do vojske, ki je z vsakim dnem bolj primerljiva s sodobnimi vojskami z večdesetletno zgodovino, izkušnjami in tradicijo. Mi smo začeli od malega, hoteli v najkrajšem času narediti veliko in po večletnih konceptualnih tavanjih končno prišli do spoznanja, da potrebujemo majhno, pa vendarle sodobno in učinkovito vojsko.

Danes je naš cilj jasen: to je sodobna vojaška organizacija, ki bo ustrezala sedanjim in prihodnjim varnostnim izzivom, s katerimi se bo Republika Slovenija srečevala v vse bolj nepredvidljivem svetu! To je Slovenska vojska, ki bo sposobna zagotavljati nacionalno obrambo Republike Slovenije, njene suverenosti in nacionalnih interesov z enakopravnim sodelovanjem v sistemu kolektivne obrambe, katerega del želimo postati.

Postavitev moderne vojaške organizacije je mnogo več, kot samo zaposliti nekaj tisoč novih vojakov. Njen razvoj je lahko uspešen samo pod pogojem, da gre za skupni projekt političnih akterjev v državi. Preoblikovanje Slovenske vojske mora biti načrten in skladen proces, podprt z ustreznimi finančnimi, kadrovskimi in drugimi viri. Na Ministrstvu za obrambo se ustrezno odzivamo na zahteve današnjega časa in izzive prihodnosti z dinamičnim izvajanjem procesa preoblikovanja Slovenske vojske in celotnega obrambnega sistema. Preoblikovanje izvajamo preudarno, argumentirano in postopno, skladno s sprejetimi dokumenti in z upoštevanjem lastnih in tujih izkušenj.

Pred nami je nekaj temeljnih nalog, ki so ključne za dosego postavljenega cilja: izboljšali bomo pripravljenost Slovenske vojske z organizacijskimi in s strukturnimi spremembami ter spremembami načina delovanja; krepili bomo mirnodobni del vojske za delovanje v miru in kriznih razmerah v ožjem in širšem mednarodnem okolju; zmanjšali bomo obseg vojne sestave glede na spremenjeno ogroženost in dejanske kadrovske in materialne zmožnosti za oblikovanje enot; izboljšali bomo kadrovsko strukturo in spremenili razmerje med častniki, podčastniki in vojaki; posodobili bomo sistem poveljevanja ter dopolnili razmejitev pristojnosti med strateško in operativno ravnijo poveljevanja; posodobili bomo sistem vojaške logistike; obsegu in strukturi Slovenske vojske bomo prilagodili vojaško infrastrukturo; spremembam v strukturi Slovenske vojske bomo prilagodili sistem izobraževanja in usposabljanja. Ena od ključnih in najzahtevnejših nalog v procesu preoblikovanja Slovenske vojske pa je postopen prehod na poklicno vojsko.

Nesporno je, da se večina državljanov Slovenije zavzema za opuščanje obvezniškega sistema popolnjevanja Slovenske vojske in prehod na poklicno vojsko s prostovoljno rezervo. Na Ministrstvu za obrambo smo se na ta izziv pripravili in Vladi Republike Slovenije predložili načrt prehoda na nov sistem popolnjevanja v razmeroma kratkem času. Ta zahtevni projekt bo mogoče izpeljati le z uresničevanjem nekaterih ključnih pogojev, kot so: intenzivno povečevanje poklicne sestave s hkratnim reševanjem kadrovskega neskladja, takojšnje kadrovanje in priprava prihodnje prostovoljne rezerve, s katero v Sloveniji nimamo izkušenj, ter zagotavljanje stabilne rasti izdatkov za obrambo do 2 odstotkov BDP v naslednjih letih.

Ob tem se moramo vseskozi zavedati, da pri prehodu na poklicno vojsko ne gre samo za spreminjanje strukture Slovenske vojske, temveč tudi za spreminjanje dosedanjega načina razmišljanja in delovanja, kar bo vsekakor težji del naloge. Pri pripadnikih in pripadnicah Slovenske vojske se morajo dokončno uveljaviti in utrditi lastnosti, kot so: vedoželjnost, inovativnost, odločnost, čast, pogum, prodornost, discipliniranost, odgovornost, predanost, nesebičnost, zavzeto delo in želja po uspehu. Le tako bo Slovenska vojska, popolnjena s poklicnimi vojaki, zares profesionalna.

V naši javnosti se pogosto enačijo stroški za razvoj sistema nacionalne obrambe s stroški, ki da jih bo Slovenija imela z vključitvijo v Nato. Gospe in gospodje - to preprosto ni res! Postavitev trdnega nacionalnega obrambnega sistema stane, še posebej, če ga država gradi skorajda od temeljev. Pri tem se države odločijo, ali bodo svojo obrambo zagotavljale same, za kar morajo seveda nameniti ustrezno večji delež izdatkov za obrambo, ali pa si bodo del obrambe zagotavljale znotraj zavezništva. V Sloveniji smo se odločili za drugo možnost, ker je to za nas ceneje in ker nam to omogoča še druge koristi, od političnih do gospodarskih.

V Sloveniji si torej želimo zagotoviti varen okvir za nemoteno delovanje in razvoj politične demokracije in tržnega gospodarstva. Prav tako se zavedamo, da je stabilno in varno mednarodno okolje temeljni pogoj za ohranjanje in navezovanje kulturnih, političnih, gospodarskih ter nasploh prijateljskih vezi med državami. Verjamemo, da je zveza Nato danes učinkovita organizacija za zagotavljanje kolektivne obrambe v evropski varnostni arhitekturi. Vendar pa vloga in pomen zveze Nato nista samo v tem, da gre za politično in vojaško zavezništvo demokratičnih evropskih in dveh čezatlantskih držav, ki zagotavlja varnost državam članicam, ampak tudi v tem, da gre za organizacijo, ki prevzema odgovornost za varnost in stabilnost v celotni Evropi. Vse bolj se razvija v organizacijo ne le kolektivne obrambe, ampak kolektivne varnosti.

Slovenija ni več država, ki pri zagotavljanju miru in varnosti pomoč prejema, temveč je v skupini držav sveta, ki takšno pomoč nudi drugim narodom in državam. Iz tega zavidljivega položaja Slovenija črpa pravico, da sooblikuje sodobno politično in varnostno ureditev sveta in predvsem Evrope. Hkrati sprejema iz tega izhajajočo obveznost, da za to prispeva svoje znanje, izkušnje in potrebne vire. Prihodnje članstvo v zvezi Nato bo takšen položaj in vlogo Slovenije samo še okrepilo ter hkrati omogočilo, da bosta prispevek Slovenije in vpliv, ki ga tako iztrži, večja. Bistvo članstva v Natu je, kako z omejenimi viri doseči čim večji vpliv na tiste stvari, ki povzročajo ali lahko povzročijo negotovosti, nestabilnosti in celo krize. Razmerja sil v mednarodni skupnosti še niso dokončno stabilizirana. Članstvo v Natu Sloveniji omogoča, da pri preurejanju sveta, ki ga poznamo, sodeluje kot enakopravna sogovornica ter aktivno vpliva na pogoje lastnega obstoja.

Spoštovani!

Ob vseh naših rednih in izrednih nalogah pri oblikovanju sodobnega in učinkovitega obrambnega sistema Slovenije ter izpolnjevanju naših mednarodnih obveznostih znotraj sistema kolektivne varnosti je treba ponovno poudariti, da je vaša in naša temeljna naloga učinkovita obramba suverenosti naše države.

Posebej cenimo vaš trud pri delu z mladimi vojaki na služenju vojaškega roka ali drugače - z mladimi slovenskimi državljani v uniformi. Slika o vojski, ki ostane v zavesti teh fantov, je slika, ki jo s seboj nosijo vse življenje. In splača se potruditi, da bo ta slika čim prijetnejša, saj bomo tudi iz te baze zaposlovali prihodnje profesionalne vojake Slovenske vojske.

Častniki in častnice, podčastniki in podčastnice, vojaki in vojakinje! Čestitam vam ob vašem in našem skupnem prazniku, dnevu Slovenske vojske. Želim vam obilo osebnega zadovoljstva, strokovnih izzivov in uspehov pri vašem predanem delu. Pozdravljam tudi pripadnike Slovenske vojske, ki svojega praznika ne praznujejo v domovini, temveč v imenu naše države opravljajo odgovorno poslanstvo v mirovnih silah v Bosni in Hercegovini, na Kosovu in Bližnjem vzhodu.

Drage sodelavke, spoštovani sodelavci,

ob prazniku Slovenske vojske vam želim, da bi svoje odgovorno delo opravljali z veliko zanosa, poguma in odločnosti, kajti naloge, ki so pred nami, bodo od vseh zaposlenih na Ministrstvu za obrambo, zlasti pa od vas, pripadniki Slovenske vojske, zahtevali veliko truda in energije. Tako bomo skupaj dosegli cilje, ki smo si jih postavili, to pa od nas pričakujejo tudi državljanke in državljani Republike Slovenije.

Hvala lepa.


O strani