Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NOVINARSKO SREDIŠČE

Minister dr. Rupel na konferenci o varnostni politiki v Munchnu

2. februar 2002

Minister za zunanje zadeve Republike Slovenije dr. Dimitrij Rupel se je med 1. in 3. februarjem udeležil 38. konference o varnostni politiki v Munchnu, ki jo je organiziral Sklad Herberta Quanta. Iz Slovenije se je konference udeležil tudi minister za obrambo dr. Anton Grizold.

Minister Rupel je v soboto, 2. februarja sodeloval v razpravi na temo "Mednarodni terorizem, Evropa in svet". Poudaril je potrebo po širitvi območja varnosti in stabilnosti, zato je dejal, da je potrebno razmišljati o širitvi Evroatlantskih organizacij, tako po Praškem vrhu kot tudi po naslednji širitvi EU. Slovenija je kandidatka za članstvo v EU in NATO, je del širitvenega procesa in ne želi biti vzhodna meja Zahoda. Zato podpiramo nadaljevanje širitve območja stabilnosti in varnosti. Pri tem procesu moramo podpirati tudi razvoj zmernih in modernih muslimanskih komponent v naši bližini, je dejal.

V nadaljevanju govora, ki je bil tudi razdeljen udeležencem, je poudarjeno, da so tragični dogodki 11. septembra pokazali, da danes nobena država, pa naj ima še tako vrhunsko razvit obrambni sistem, ni varna pred grožnjami mednarodnega terorizma. Danes se soočamo s t.i. "novim terorizmom", pojavom, na katerega so nekateri ameriški politologi, ki se ukvarjajo s problematiko islamskega fundamentalizma, opozarjali že po prvem napadu na World Trade Center 1993. Zastopniki "novega terorizma" izvrstno obvladajo raznovrstne načine bojevanja, večinoma pa jih druži fanatična vera v islam. Da predstavljajo mednarodni teroristi pod zaščito afganistanskih talibanov resno grožnjo za svetovni mir, je že na prejšnji münchenski konferenci opozoril ruski obrambni minister Sergej Ivanov.

Poudarjena religiozna komponenta daje mednarodnemu terorizmu še posebno nevarno razsežnost, saj gre za spretno manipulacijo z religioznimi čustvi ljudi, kar ima lahko nepredvidljive mobilizacijske učinke. Boj proti mednarodnemu terorizmu ni boj proti islamu, ampak boj proti ekstremistom, ki svoje cilje poskušajo uresničiti s terorističnimi sredstvi. Zelo pomembno je, da mednarodna skupnost stoji na stališču, da noben narod sam po sebi ni terorističen, odločno pa je potrebno obsojati ekstremistične elemente. Kot ugotavlja francoski filozof Bernard-Henri Lévy, poteka danes boj za širitev razsvetljenstva v islamskem svetu. Zahodna civilizacija, ki izhaja iz razsvetljenstva, velja v očeh islamskih teroristov za smrtnega sovražnika, saj širitev razsvetljenstva na islamski svet ogroža njihov obstoj.

Minister dr. Rupel je povedal, da se je Slovenija hitro odzvala na spremenjeno varnostno-politično situacijo po 11. septembru in se je vključila v antiteroristično koalicijo. Že od vsega začetka je Slovenija podpirala idejo, da je potrebno vzpostaviti čim širšo globalno koalicijo proti terorizmu. Takšno stališče so zastopale tudi ZDA kot glavna vojaška sila v boju proti terorizmu. Slovenija tudi pozdravlja dejstvo, da je bil v tem boju vzpostavljen poglobljen partnerski odnos med ZDA in Rusijo.

Pri delovanju svetovne antiteroristične koalicije je zelo pomembna vloga Združenih narodov. Moramo sodelovati, da okrepimo Združene narode kot osrednjo organizacijo, ki varuje svetovni mir. Varnosti namreč ne moremo doseči z izolacijo, ampak le s sodelovanjem med narodi. Samo z upoštevanjem načela mednarodne solidarnosti lahko uspešno kljubujemo mednarodnemu terorizmu. V sodobnem svetu je varnost kolektivna, ali pa je ni.

Boj proti terorizmu ne sme biti izgovor za kršenje človekovih pravic.

Boj proti terorizmu pa je ponovno postavil v ospredje sodelovanje na varnostnem področju med NATO in državami EU. Slovenija pozdravlja dejstvo, da EU pospešeno gradi nove varnostne strukture. NATO, ki nosi glavno breme novih varnostnih-političnih izzivov v svetu, potrebuje močnega partnerja, zato je močna Evropa tudi v njegovem interesu. Širitev NATO in EU sta komplementarna procesa, ki imata skupni cilj: okrepitev varnosti in stabilnosti v Evropi. Slovenija si prizadeva, da bi postala članica EU in NATO, saj bo s članstvom v teh organizacijah dosegla najvišjo stopnjo varnosti. Hkrati se zaveda, da bo s tem morala prevzeti nase tudi večji delež odgovornosti za ohranjanje miru v svojem okolju. Želimo biti kredibilen in zanesljiv partner, ki se bo znal v okviru evroatlantskih varnostnih struktur učinkovito odzivati na varnostne izzive 21. stoletja.

Ob robu konference se je minister dr. Rupel srečal z nekaterimi ameriškimi senatorji, med njimi Josephom Liebermanom, z novo estonsko zunanjo ministrico Kristino Ojuland, avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, z Brucom Jacksonom iz ameriškega Odbora za NATO, z bavarskim ministrskim predsednikom Edmundom Stoiberjem, s članom Evropskega parlamenta Elmarjem Brokom, z latvijskim zunanjim ministrom Indulisom Berzinsom in številnimi drugimi.


O strani