Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Vloga Nata in njegovih partneric v Bosni in Hercegovini in okrog nje

Budnost

Države članice zavezništva so se v okviru Severnoatlantskega sveta vedno posvetovale o vseh dogodkih, kjerkoli so se zgodili, če so o njih menile, da vplivajo na njihovo varnost. Kljub temu pa dolga leta niso predvidevale nikakršne dejavnosti izven območja, določenega s Severnoatlantskim sporazumom. Zato je bil eden od najpomembnejših vidikov preobrazbe Nata njegova odločitev iz leta 1992, da bo podprl dejavnosti za ohranjanje miru, ki se izvajajo pod okriljem Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) ali Združenih narodov. Tako je Nato med letoma 1992 in 1995 v podporo resolucij, ki jih je Varnostni svet OZN sprejel v zvezi s spopadi na območju nekdanje Jugoslavije, izvedel številne opazovalne operacije in operacije za uveljavitev spoštovanja določil omenjenih resolucij.

Obnova

Konec leta 1995 so bile ustanovljene mednarodne sile pod vodstvom Nata, ki so na temelju pooblastila OZN začele uresničevati vojaški vidik Bosanskega mirovnega sporazuma. Sile za uresničitev Ifor (Implementation Force) so končale svoje delo decembra 1996, zamenjale pa so jih po obsegu manjše sile za stabilizacijo Sfor ( Stabilisation Force).

Zaščita

Po razpravi z državami, ki niso članice Nata in so prispevale svoje enote k silam za stabilizacijo, je Severnoatlantski svet februarja 1998 napovedal, da je Nato pod pogojem, da bo dobil pooblastilo varnostnega sveta OZN, pripravljen organizirati in voditi mednarodne sile za nadaljevanje dela v Bosni in Hercegovini tudi po izteku mandata sil za stabilizacijo Sfor junija 1998. Nove sile so obdržale ime Sfor, kar kaže na nadaljnjo potrebo po stabilizaciji razmer v Bosni in po vzpostavitvi temeljev za trajni mir v regiji.


O strani