Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Za kaj gre pri danasnji varnosti

Sile za uresničitev Ifor in sile za stabilizacijo Sfor ponazarjajo vrsto varnostnega sodelovanja, ki je potrebno v današnji Evropi. Številne nečlanice Nata so s svojo udeležbo v teh silah in z aktivnim izpolnjevanjem nalog, zaupanih silam za uresničitev Ifor in pozneje silam za stabilizacijo Sfor, prispevale k prizadevanju za prenehanje spopadov in utrditev poti za dosego miru na območju Bosne in Hercegovine. Poleg članic zavezništva je pri tem s prispevanjem vojaških sil neposredno sodelovalo 22 držav. Številne od teh držav so članice Partnerstva za mir, tako da to partnerstvo ne obstaja samo v teoriji, ampak tudi v praksi.

Ko zavezništvo krepi politično in vojaško sodelovanje z drugimi državami, deluje v smeri oblikovanja enotnejše celine (Evrope) z utrjenimi demokratičnimi pravicami in s pravicami posameznika ter s sredstvi za mirno razreševanje sporov. Ker sodelovanje z Natom, ki poteka v okviru Partnerstva za mir, postaja vedno bolj obsežno, se na evropski celini in na celotnem evroatlantskem območju spreminjajo temelji varnosti. Pri današnji varnosti ne gre toliko za obrambo pred agresijo in ideološko sovražnostjo, ampak bolj za vzajemne težnje po stabilnosti, miru in gospodarskem napredku ter po učinkovitem sodelovanju med veliko večino držav, ki gojijo takšne težnje.


O strani