Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Kaj kdo dela

Odločajo države članice! Politiko Nata oblikujejo vlade držav članic zavezništva, odločitve pa se sprejemajo v okviru Severnoatlantskega sveta. O dejavnostih zavezništva, ki vključujejo partnerske države (npr. mirovne operacije ali program Partnerstvo za mir), teče razprava z vpletenimi vladami, odločitve pa se sprejemajo v ustreznih forumih, kot so Evroatlantski partnerski svet, Stalni skupni svet Nato-Rusija in Komisija Nato-Ukrajina. Isto velja za dejavnosti, ki potekajo v okviru Sredozemskega dialoga: o njih s sodelujočimi državami razpravljajo v skupini za sredozemsko sodelovanje.

Generalni sekretar Nata je odgovoren za podpiranje in usmerjanje procesa posvetovanj in sprejemanja odločitev v celotnem zavezništvu. Generalni sekretar je predsednik Severnoatlantskega sveta in drugih glavnih odborov ter prek svojega predsedništva pomembno vpliva na proces odločanja. Predlaga lahko teme za razpravo in izrabi svoj položaj neodvisnega in nepristranskega predsednika za usmerjanje razprave v smeri konsenza, ki je v interesu celotnega zavezništva. Nima pa pooblastil za samostojno sprejemanje političnih odločitev in lahko v imenu Nata deluje samo do stopnje, o kateri se sporazumejo vlade držav članic. Generalni sekretar je glavni predstavnik zavezništva v bilateralnih odnosih Nata s posameznimi vladami ali v Natovih stikih z drugimi mednarodnimi organizacijami. Razen tega je tudi glavni predstavnik zavezništva v njegovih stikih s tiskom in mediji.

Natovo vojaško strukturo nadzira Vojaški odbor, ki je najvišja vojaška oblast v zavezništvu, čeprav je tudi ta odbor politično podrejen Severnoatlantskemu svetu. Vojaški odbor sestavljajo načelniki generalštabov oboroženih sil držav članic ali vojaški predstavniki držav članic v Natu. Ta organ zagotavlja vojaške nasvete zavezništvu, razen tega pa je pristojen tudi za usmerjanje glavnih poveljnikov Nata. Takšna poveljnika sta dva, in sicer vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR), ki ima sedež v Monsu v Belgiji, in vrhovni poveljnik zavezniških sil na Atlantiku (Supreme Allied Commander Atlantic, SACLANT), ki ima bazo v Norfolku v Virginiji v Združenih državah Amerike.

Odgovornost obeh glavnih poveljnikov Nata je, ugotavljati in zahtevati sile, ki bi jih potrebovala za izpolnitev svojih nalog, pripravljati obrambne načrte za svoje območje ter svetovati političnim in vojaškim oblastem Nata o zadevah, ki sodijo v njuno pristojnost. Vsak glavni poveljnik poveljuje tistim vojaškim silam, ki so jih države članice dale na voljo Natu, končno pa je odgovoren za obrambo območja, ki ga pokriva njegovo poveljstvo. Na temelju svojih pooblastil je odgovoren za opredeljevanje potreb po silah ter za razporejanje in vojaške vaje sil, ki bi bile v primeru krize pod njegovim poveljstvom. Razen tega je odgovoren tudi za razvoj zmogljivosti in za ohranjanje pripravljenosti sil, kar je potrebno za njihov prispevek k razreševanju kriz ter izvajanju mirovnih in humanitarnih nalog.

Poročila in priporočila za odločitve o sestavi in razporeditvi svojih sil in o njihovi podpori ter pravzaprav o vsaki zadevi, ki bi lahko vplivala na njuno zmožnost izpolnjevanja odgovornosti, oba poveljnika posredujeta Natovemu Vojaškemu odboru in nazadnje tudi političnim oblastem zavezništva. Poveljnika postavljata standarde za organiziranje, urjenje, opremljanje, materialno vzdrževanje in ohranjanje bojne sposobnosti svojih sil ter z izvajanjem vaj in ocenjevanjem zagotavljata, da so njune sile sposobne izpolniti svoje vloge. Pod poveljstvom vsakega poveljnika in v okviru Partnerstva za mir se organizirajo tudi številne oblike vojaškega sodelovanja in programi skupnih urjenj ali vaj z Natovimi partnerskimi državami.


O strani