Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Načelo konsenza in skupne odobritve

Ponavadi je namen posvetovanj doseči odločitve, ki temeljijo na konsenzu ali skupni odobritvi. V Natu ne poznajo postopkov glasovanja. S tem ko članice zavezništva soglašajo, da bodo vse odločitve sprejemale s konsenzom, lahko prednosti, izhajajoče iz možnosti, da v proces odločanja vnašajo svoje izkušnje in poglede, združijo z dogovori, ki jim omogočajo kolektivno, hitro in odločno delovanje, če jim okoliščine to narekujejo.

Da ta sistem lahko deluje, mora vsaka članica zavezništva pokazati vse razumevanje za stališča drugih članic, ne glede na to, koliko časa in potrpljenja potrebuje zanj. Torej je zelo pomembno, da vse prizadete države osvojijo navado rutinskega izmenjevanja informacij in vsakodnevnega posvetovanja: ko se sestanejo - po potrebi tudi hitro - , tako že poznajo glavne skrbi drugih članic. Včasih se izkaže, da razlik v stališčih držav ni mogoče zgladiti, vendar duh kompromisa na splošno zagotavlja, da je skupno delovanje podprto s polno močjo odločitev, na katere so pristale vse vlade. Ko pa so odločitve zavezništva sprejete, predstavljajo skupno odločenost vseh vpletenih držav za njihovo celovito uresničitev. Ko o pomembnih vprašanjih poteka ostra javna razprava, kar se dogaja pogosto, dobijo morebiti nepriljubljene odločitve ali takšne, ki so soočene s konkurenčnimi zahtevami po virih, dodatno težo in verodostojnost. Proces oblikovanja konsenza med državami članicami Nata velja tudi za odločitve o sodelovanju med zavezništvom in partnerskimi državami, ki jih Nato sprejema skupaj s partnerskimi državami.


O strani