Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Listina Nato-Ukrajina

"Ustanovna listina o posebnem partnerstvu med Organizacijo severnoatlantskega sporazuma in Ukrajino" je bila parafirana 29. maja 1997 v Sintri na Portugalskem, ukrajinski predsednik Kučma ter predsedniki držav in predsedniki vlad članic Nata pa so jo podpisali julija 1997 v Madridu.

Ustanovna listina temelji na skupnih načelih Nata in Ukrajine, njen namen pa je, prispevati k nadaljnji krepitvi sodelovanja in učinkovitega partnerstva med Natom in Ukrajino. Dosežek te listine bo v tem, da bo partnerstvo med Natom in Ukrajino naredilo pomemben korak naprej. Sestavni del tega procesa je ustanovitev Informacijskega in dokumentacijskega centra Nata, ki sta ga generalni sekretar Nata Solana in ukrajinski zunanji minister Udovenko odprla 7. maja 1997 v Kijevu. Sodelovanje vključuje tudi druge naloge. Za nadziranje razvoja odnosov je bila ustanovljena Komisija Nato-Ukrajina, ki se z namenom, oceniti doseženi napredek v razvoju odnosov, sestane vsaj dvakrat letno.

  • Ustanovna listina med Natom in Ukrajino odpira nove priložnosti za dejansko sodelovanje in posvetovanje o političnih in varnostnih vprašanjih.
  • Ustanovna listina pomeni uradno priznanje pomena neodvisne, stabilne in demokratične Ukrajine za razvoj vse Evrope.
  • Ukrajina je postala pomemben subjekt evropske varnosti. Ukrajinske vojaške enote so skupaj z enotami držav članic Nata del mednarodne prisotnosti v Bosni, prisotnosti, ki je bila vzpostavljena za zagotovitev dolgoročnega miru v tej nestanovitni regiji.
  • Ustanovna listina prek seminarjev, delovnih skupin in drugih programov sodelovanja vzpostavlja temelje za sodelovanje in posvetovanje na področjih, kot so varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in pripravljenost na takšne nesreče, civilno-vojaška razmerja in demokratični nadzor nad oboroženimi silami.
  • Sodelovanje poteka tudi na področju obrambnega načrtovanja, oblikovanja obrambnega proračuna, političnih, strateških in nacionalnovarnostnih konceptov, obrambne konverzije ter vojaškega urjenja in izvajanja vojaških vaj.
  • Proučevanje možnosti za nadaljnje sodelovanje je usmerjeno na področja, kot so vojaško sodelovanje in interoperabilnost; gospodarski vidiki varnostnih, znanstvenih in tehnoloških vprašanj; okoljevarstvena vprašanja, vključno z jedrsko varnostjo; aeronavtične in vesoljske raziskave in razvoj ter civilno-vojaško usklajevanje upravljanja in nadzora letalskega prometa.
  • Kot del ukrajinske misije pri Natu v Bruslju je bila vzpostavljena vojaška misija za zvezo.
  • 7. maja 1997 so v Kijevu odprli Informacijski in dokumentacijski center Nata, ki je prvi te vrste v srednji in vzhodni Evropi.


O strani