Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Nekatere prednosti članstva v zavezništvu

Najočitnejša prednost članstva v zavezništvu je okrepitev varnosti in stabilnosti države članice. Še posebej pomembno pa je dejstvo, da članstvo prinaša jamstvo, na katerem je utemeljen Severnoatlantski sporazum, to je: članice si bodo v primeru oboroženega napada na katerokoli od njih med seboj individualno ali kolektivno pomagale. Članstvo zagotavlja, da se nobena država članica pri spopadanju s temeljnimi varnostnimi izzivi ni prisiljena zanesti le na lastne napore in gospodarske vire. Kljub temu pa se nobena država ne odreče pravici, izpolnjevati svoje obveznosti do svojih državljanov, in vsaka je še naprej odgovorna za lastno obrambo. Nato ne dela tega namesto njih, ampak jim samo zagotavlja način, da to storijo skupaj. Zavezništvo državam članicam dejansko omogoča, da svoje bistvene nacionalnovarnostne cilje uresničujejo prek kolektivnega prizadevanja. Tako pri državah članicah, ne glede na razlike v njihovem položaju ali na njihovo relativno vojaško zmogljivost, nastaja občutek enake stopnje varnosti, ki prispeva k njihovi celotni stabilnosti.

Čeprav se je v okviru zavezništva mogoče posvetovati o kateremkoli vprašanju, ne prihaja do poseganja v notranje zadeve posameznih držav članic. Države na forumih zavezništva ne sprožajo vprašanj, ki so povsem notranjepolitične narave. Prednosti članstva v zavezništvu imajo pomembno vlogo v primerih nesoglasja ali spora med državami članicami, čeprav zavezništvo ni oblikovano tako, da bi lahko neposredno posegalo v odnose med članicami. To tudi ni njegov namen. Če želijo, lahko države članice sprejmejo ponujeno posredovanje generalnega sekretarja Nata.

Toda ne glede na okoliščine lahko vpletene države uporabijo svoje izkušnje o sodelovanju in skupnem delu znotraj istega zavezništva, prav tako pa se lahko, medtem ko iščejo rešitve za bolj neposredne probleme, še naprej opirajo na zunanjo varnost, ki jim jo zagotavlja Nato. Podobne prednosti veljajo tudi za partnerstvo z Natom, saj je Nato nekaterim partnerskim državam že pomagal pri razrešitvi starih regionalnih problemov.

Države članice imajo korist tudi od usklajenega nastopanja na drugih mednarodnih forumih. Redni, pristni stiki med državami članicami - tako vsakodnevni v okviru Nata kot tudi med državnimi prestolnicami - ter navada posvetovanj med njihovimi vladami prispevajo k vplivu in vlogi vsake države v njenih celotnih mednarodnih odnosih. Tovrstni stiki in posvetovanja državam članicam zelo koristijo v času težav ali nesoglasij; omogočajo jim uporabo skupne zaloge medsebojnega razumevanja in spoštovanja, kar jim pomaga odkrivati vzajemno sprejemljive rešitve in sprejemati skupne odločitve. Državam članicam tudi omogočajo, da začnejo pogajanja v okviru drugih mednarodnih forumov na temelju poprejšnjega poznavanja stališč svojih zaveznic in pogosto dobro usklajenih političnih ciljev. Tako so se bile na primer v bilateralnih in multilateralnih pogajanjih o uravnavanju oboroževanja (arms control) in o razoroževanju države članice pogosto sposobne sporazumeti o skupnih stališčih in uskladiti svoje pobude na takšen način, da so postale te pobude močnejše in prepričljivejše. Države, ki so se odločile za dejavno sodelovanje z Natom, si prek Partnerstva za mir in drugih oblik sodelovanja z zavezništvom zagotavljajo tudi večjo vlogo in možnost vpliva v mednarodnih zadevah.


O strani