Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Proces odpiranja zavezništva novim članicam

Odločitve, ki jih je zavezništvo sprejelo v Madridu, zlasti tista, da se odpre dodatnim članicam, niso bile same po sebi umevne. Tako kot ob vsakem odločanju v zavezništvu je bil tudi ob odločanju o njegovi širitvi izid odvisen od soglasja vseh današnjih držav članic. Pojavilo se je vprašanje o zmožnosti razširjenega zavezništva za doseganje konsenza, potrebnega za sprejemanje učinkovitih odločitev. Pozornost je bilo treba nameniti zaskrbljenosti glede stroškov. Ali je zavezništvo, ki je bilo oblikovano pred skoraj petdesetimi leti v popolnoma drugačnem mednarodnem okolju, lahko kos varnostnim izzivom 21. stoletja? Kako lahko države članice zmanjšajo ukoreninjene sume Rusije v Nato in napačno, vendar vztrajno rusko zaznavanje zavezništva kot vojaškega bloka, ki je sovražen ruskim interesom, hkrati pa pospešijo pozitiven razvoj odnosov med Natom in Rusijo? Da bi zagotovili sprejem pozitivnih odločitev, ki bi temeljile na popolnem konsenzu držav članic, so v zavezništvu o teh vprašanjih, tako kot o vseh tako pomembnih vprašanjih, že prej potekala obsežna posvetovanja.

Zunanji ministri držav članic Nata so decembra 1994 izrazili pobudo za izdelavo študije o širitvi Nata, ki je bila objavljena septembra 1995. Sledila sta ji okrepljen individualni dialog z zainteresiranimi partnerskimi državami in analiza bistvenih dejavnikov, povezanih s pridružitvijo novih držav članic, ki so jo opravili v okviru zavezništva.

Študija je prinesla številne pomembne sklepe o prihodnji vlogi zavezništva, vključno s soglasjem, da bo sprejem novih članic nadaljnji korak h krepitvi varnosti in širjenju stabilnosti na celotnem evroatlantskem območju, kar je temeljni cilj zavezništva. Uradno odločitev o povabilu trem državam, naj v skladu z 10. členom Severnoatlantskega sporazuma z zavezništvom začnejo pridružitvena pogajanja, so predsedniki držav in vlad članic Nata sprejeli julija 1997 v Madridu. Ta pogajanja so danes že uspešno končana, razen tega pa so bili decembra 1997 podpisani uradni pridružitveni protokoli. Ko bodo te protokole v skladu s svojimi državnimi in parlamentarnimi postopki ratificirale vse sedanje države članice in ko bodo vse tri države izvedle svoje, za pristop k Severnoatlantskemu sporazumu potrebne nacionalne zakonodajne ali parlamentarne postopke, bodo nove članice kot polnopravne članice zavezništva zasedle svoje mesto za mizo Severnoatlantskega sveta. Celotni proces naj bi bil sklenjen do 50. obletnice podpisa Severnoatlantskega sporazuma, aprila 1999.


O strani