Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Sredozemski dialog

Varnost v Evropi je neizogibno tesno povezana z varnostjo in stabilnostjo v Sredozemlju. Sredozemska razsežnost je pravzaprav ena od številnih ključnih sestavin evropske varnosti. Zato je Nato leta 1994 sprožil dialog s šestimi državami tega območja: z Egiptom, z Izraelom, z Jordanijo, z Mavretanijo, z Marokom in s Tunizijo. Cilj zavezniškega Sredozemskega dialoga je odpraviti morebitne napačne predstave o Natu in s pomočjo večje preglednosti, razprav in sodelovanja vzpostaviti zaupanje med državami. Ta dialog je del splošne strategije za krepitev regionalne stabilnosti s pomočjo ukrepov, ki so usmerjeni k izboljšanju medsebojnega razumevanja in k omogočanju sodelujočim državam, da na področjih skupnega interesa vzpostavljajo z zavezništvom dialog in sodelovanje.

Na ministrskem srečanju Severnoatlantskega sveta 29. maja 1997 v Sintri na Portugalskem so zunanji ministri članic Nata ponovno poudarili pomen, ki ga pripisujejo varnosti in stabilnosti v Sredozemlju, in soglašali z nadaljnjo poglobitvijo Natovega dialoga z državami tega območja. Priporočili so ustanovitev novega odbora, ki bo podrejen Severnoatlantskemu svetu in bo v celoti odgovoren za izvajanje dialoga. Tako so pozneje predsedniki držav in vlad na madridskem vrhunskem srečanju ustanovili Skupino za sredozemsko sodelovanje, ki je v celoti odgovorna za nadaljnji razvoj dialoga.

  • Pobuda, ki jo je Nato sprožil prek Sredozemskega dialoga, ne podvaja, ampak dopolnjuje in krepi druge bilateralne in multilateralne ukrepe za izboljšanje dejavnosti sodelovanja in posvetovanja, poleg tega pa prispeva k večji usklajenosti teh dejavnosti.
  • Sredozemske države partnerice dobivajo možnosti za politični dialog, pa tudi priložnost za sodelovanje v Natovih programih na področju znanosti, varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, informiranja in izobraževanja ter za sprožanje dejavnosti v zvezi z uravnavanjem oboroževanja in razreševanjem kriz. Dialogu so bile dodane tudi nekatere vojaške dejavnosti.
  • Glede udeležencev in vsebine je Sredozemski dialog razvojno naravnan. Tako dopušča sodelovanje tudi drugih sredozemskih držav in predvideva nova področja sodelovanja.
  • Dialog temelji na nepristranskih in nediskriminatornih bilateralnih stikih vseh šestih držav z zavezništvom.


O strani