Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Kaj se vsak dan dogaja na sedežu Nata

Sedež Nata v Bruslju je politični sedež zavezništva in stalno domovanje Severnoatlantskega sveta. V stavbah sedeža imajo svoje prostore delegacije držav članic. Vsaka delegacija ima vodjo delegacije ali stalnega predstavnika, pa tudi nacionalnega vojaškega predstavnika, vsakega od njih pa podpira osebje, sestavljeno iz civilnih in vojaških svetovalcev in uradnikov, ki zastopajo svojo državo v različnih Natovih odborih. Na sedežu Nata imajo diplomatsko misijo ali urad za zvezo tudi številne Natove partnerske države.

V isti stavbi so poslovni prostori generalnega sekretarja, mednarodnega osebja, predsednika Natovega Vojaškega odbora in Mednarodnega vojaškega osebja ter številnih Natovih agencij, pristojnih za specializirana področja, kot sta standardizacija ali komunikacije. Skupaj je v Natu stalno zaposlenih približno 3150 oseb, od česar jih je okoli 1400 članov državnih delegacij ali diplomatskih misij in uradov za zvezo, okoli 1300 civilnih članov mednarodnega osebja ali agencij, približno 450 pa je vojaških ali civilnih članov Mednarodnega vojaškega osebja.

V glavni stavbi sedeža Nata so poleg pisarn in konferenčnih dvoran še knjižnica, prodajalna časopisov, banka, pošta, turistična agencija, frizerski salon, restavracija in samopostrežna restavracija. Na drugi strani parkirišča je športno-družabni center, namenjen vsem uslužbencem Nata. Vsako leto se sestankov Nata udeležijo številni uradniki in strokovnjaki iz državnih prestolnic, razen tega pa Nato letno obišče skoraj dvajset tisoč obiskovalcev iz držav članic in partnerskih držav, ki so povabljeni zato, da se seznanijo s politiko in cilji zavezništva.

Najpomembnejši organ Nata je Severnoatlantski svet. Obstajajo pa še številni drugi odbori, ki razpravljajo o posebnih vidikih Natove politike in oblikujejo predloge, o katerih končno odloča Severnoatlantski svet ali kak drug nadrejeni organ. Na vojaški strani je najvišji organ Vojaški odbor. Naslednji je Politični odbor, ki se redno sestaja na različnih hierarhičnih ravneh in Severnoatlantskemu svetu svetuje v zvezi z najpomembnejšimi tekočimi političnimi vprašanji, ki vplivajo na politiko zavezništva. Nadalje obstaja Odbor za obrambne ocene, ki nadzira proces posvetovanj za določitev obsega vojaške sile, ki jo bodo države članice v naslednjem planskem obdobju dale na voljo Natovi integrirani vojaški strukturi. Odbor za infrastrukturo preučuje predloge za skupno financiranje naprav, ki jih uporabljajo Natove sile. Gospodarski odbor se osredotoča na vprašanja gospodarskega razvoja, ki neposredno vplivajo na varnostno politiko. Odbori za proračun posredujejo Severnoatlantskemu svetu svoje predloge za stroškovno učinkovito razpolaganje s civilnim in vojaškim delom Natovega proračuna, v katerega prispeva vsaka država članica.

Proces posvetovanj med predstavniki držav članic, ki je podlaga za oblikovanje politike in odločitev, nastopa v celotni paleti dejavnosti zavezništva. Tako obstaja konferenca direktorjev državnih programov oboroževanja, ki se sestaja zaradi obravnave političnih, gospodarskih in tehničnih vidikov razvoja ter zaradi nabave opreme za potrebe Natovih sil. Na področju informiranja se Odbor za informiranje in kulturne stike osredotoča na informacijske programe, ki so namenjeni krepitvi poznavanja in razumevanja Nata in njegove politike. Na drugih področjih lahko obravnavana vprašanja zadevajo znanstveno dejavnost zavezništva in njegove ekološke programe. Odločitve o vprašanjih s teh področij sprejemata Odbor za znanost in Odbor za izzive sodobne družbe. Obstajajo še drugi odbori in skupine, na primer Politično-vojaški odbor za usmerjanje Partnerstva za mir, katerega naloga je, razvijati in nadzirati sodelovanje s partnerskimi državami.


O strani