Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Vzajemna varnost

Severnoatlantski sporazum je bil podpisan 4. aprila 1949 v Washingtonu, s čimer je nastalo zavezništvo 12 držav, ki so se zavezale za vzajemno obrambo. Pozneje so k pogodbi pristopile še 4 evropske države. Na madridskem vrhunskem srečanju julija 1997 je Nato povabil Češko, Madžarsko in Poljsko k začetku pridružitvenih pogajanj in potrdil, da bo zavezništvo ostalo odprto za nove članice v prihodnje.

V današnjem pozitivnem, kooperativnem varnostnem okolju je zavezništvo preoblikovalo svoje strukture, da bi lahko izvajalo ne samo kolektivno obrambo, ampak skupaj z državami nečlanicami Nata in z drugimi mednarodnimi organizacijami tudi naloge v zvezi z ohranjanjem miru in druge nove naloge. Od konca leta 1995 dalje si mednarodne sile pod vodstvom Nata - v te sile je vključenih približno 20 držav nečlanic Nata - prizadevajo, na temelju pooblastila OZN uresničiti pogoje iz Daytonskega mirovnega sporazuma in položiti temelje za mir v Bosni in Hercegovini.

Bruselj
februar 1995

Nato povabi Egipt, Izrael, Mavretanijo, Maroko in Tunizijo k sodelovanju v Sredozemskem dialogu. Jordanija se dialogu pridruži novembra 1995.

Berlin
junij 1996

Dogovor o oblikovanju Evropske varnostne in obrambne identitete znotraj zavezništva. Odobritev zamisli o skupnih združenih namenskih silah.

Pariz
maj 1997

Podpis Ustanovne listine Nato-Rusija o medsebojnih odnosih, sodelovanju in varnosti. Ustanovitev Stalnega skupnega sveta Nato-Rusija.

Sintra
maj 1997

Ustanovitev Evroatlantskega partnerskega sveta.

Madrid
julij 1997

Podpis Listine o posebnem partnerstvu med Natom in Ukrajino. Ustanovitev Komisije Nato-Ukrajina. Ustanovitev skupine za sredozemsko sodelovanje.

Bruselj
december 1997

Češka, Madžarska in Poljska podpišejo pridružitveni protokol.

  • Nato in njegove partnerske države
  • Evropska varnostna in obrambna identiteta
  • Partnerstvo za mir



  • Vrhunsko srečanje v Londonu, julij 1990
    Nato ponudi roko prijateljstva državam srednje in vzhodne Evrope.

    Vrhunsko srečanje v Rimu, november 1991
    Nov strateški koncept in ustanovitev Severnoatlantskega sveta za sodelovanje.

    Vrhunsko srečanje v Bruslju, januar 1994
    Ponovno potrjena nova vloga Nata pri ohranjanju miru in sprožen program Partnerstvo za mir (PzM).

    Vrhunsko srečanje v Madridu, julij 1997
    Nato povabi k pridružitvi nove člani

    O strani