Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

PUBLIKACIJE

Partnerstvo za mir

Program Partnerstvo za mir je bil sprožen januarja 1994, ko je zavezništvo države članice Severnoatlantskega sveta za sodelovanje in druge države članice OVSE povabilo, naj v skladu s svojimi posebnimi potrebami vzpostavijo individualne programe sodelovanja z Natom. Obseg dejavnosti, v katerih danes sodelujejo partnerske države, je zelo širok. Tako lahko program PzM na primer vključuje skupne vojaške vaje in urjenje, ima pa tudi pomembno politično razsežnost, saj vsaki dejavni članici PzM, ki ocenjuje, da je njena varnost ogrožena, omogoča posvetovanje z Natom. Druga področja, na katerih lahko poteka sodelovanje, pa so na primer oblikovanje obrambnega proračuna, civilno-vojaška razmerja ali uresničevanje procesa periodičnega obrambnega načrtovanja in ocenjevanja, oblikovanega v skladu z Natovimi izkušnjami na tem področju.

S pomočjo programa Partnerstvo za mir, ki je bil močno okrepljen na madridskem vrhunskem srečanju Nata leta 1997, se med zavezništvom in članicami PzM danes razvijajo novi varnostni odnosi. Partnerstvo za mir s podpiranjem duha praktičnega sodelovanja in privrženosti demokratičnim načelom, na katerih temelji zavezništvo, širi in krepi politično in vojaško sodelovanje v celotnem evroatlantskem prostoru, krepi stabilnost, zmanjšuje ogrožanje miru in vzpostavlja tesne odnose med državami.

Sodelovanje v okviru PzM pomaga:

  • zagotavljati večjo preglednost na področju obrambnega načrtovanja in obrambnoproračunskih postopkov;
  • zagotavljati demokratični nadzor nad obrambnimi silami;
  • ohranjati zmogljivost in stopnjo pripravljenosti držav, da v skladu s svojimi ustavnimi določili prispevajo k izvajanju operacij pod pristojnostjo OZN in/ali odgovornostjo OVSE;
  • razvijati kooperativne vojaške odnose z zavezništvom, v smislu skupnega načrtovanja, urjenja in izvajanja vojaških vaj zaradi krepitve sposobnosti sodelujočih držav za sprejemanje nalog na področju ohranjanja miru, iskanja in reševanja, humanitarnih operacij in na drugih področjih;
  • razvijati vojaške sile partnerskih držav v smeri njihove večje usposobljenosti za sodelovanje z vojaškimi silami držav članic Nata.

    Sodelovanje v okviru PzM je močno olajšalo delo mednarodnih sil pod vodstvom Nata, ki so pomagale polagati temelje miru v Bosni in Hercegovini.

    Partnerstvo za mir se je vse od začetka hitro razvijalo. Predstavniki partnerskih držav sodelujejo v Partnerski koordinacijski celici v Monsu v Belgiji, ki načrtuje vojaške dejavnosti PzM. Partnerske države imajo tudi diplomatsko misijo ali urad za zvezo na sedežu Nata v Bruslju, razen tega pa lahko imenujejo svoje predstavnike na določene položaje znotraj vojaške strukture Nata.

    Sodelovanje v okviru programa PzM se je vse od začetka leta 1994 hitro in uspešno razvijalo, tako da je danes posebna in tudi integralna sestavina celotnega sodelovanja v okviru Evroatlantskega partnerskega sveta. Partnerstvu za mir, ki je postalo stalnica evropske varnosti, se je pridružilo 27 držav. Na vrhunskem srečanju Nata julija 1997 v Madridu je bil ustanovljen Evroatlantski partnerski svet, ki je nadomestil Severnoatlantski svet za sodelovanje. Razen tega so na madridskem vrhunskem srečanju sprejeli ukrepe, s katerimi naj bi okrepili program PzM, omogočili odziv zavezništva na celo vrsto novih nalog in zagotovili večjo vključenost partnerskih držav v načrtovanje in odločanje.



  • 27 Članic PzM

    - Albanija, Armenija, Avstrija, Azerbajdžan
    - Belorusija, Bolgarija
    - Češka
    - Estonija
    - Finska
    - Gruzija
    - Kazahstan, Kirgizistan
    - Latvija, Litva
    - Madžarska, Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija*, Moldavija
    - Poljska
    - Romunija, Rusija
    - Slovaška, Slovenija
    - Švedska, Švica
    - Turkmenistan
    - Ukrajina, Uzbekistan

    * Turčija priznava Republiko Makedonijo z njenim ustavnim imenom.

    O strani