Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Uvodni govor predsednika Odbora za obrambo Rudolfa Petana na javni predstavitvi mnenj o vključevanju Slovenije v NATO v Državnem zboru

16. januar 2002

Lep pozdrav v imenu odbora za obrambo, organizatorja današnje javne predstavitve mnenj "Slovenija pred vrhunskim srečanjem NATA v Pragi", ki je pripravljena na osnovi sklepa odbora državnega zbora Republike Slovenije za obrambo z dne 13.12.2001.

Veseli smo, da se današnje prireditve udeležujejo tako pomembni gostje.

Prisrčno pozdravljam gospoda Milana Kučana, predsednika Republik Slovenije. Prav tako lepo pozdravljam gospoda dr. Janeza Drnovška, predsednika vlade Republike Slovenije. Gospoda Boruta Pahorja, predsednika državnega zbora Republike Slovenije. Gospoda mag. Mitja Deisingerja, predsednika vrhovnega sodišča Republike Slovenije. Lep pozdrav tudi vsem poslankam in poslancem državnega zbora, predstavnikom državnega sveta, ministrom, članom vlade Republike Slovenije, drugim vabljenim gostom in udeležencem današnje javne predstavitve mnenj. Seveda še posebej lep pozdrav veleposlanikom in njihovim predstavnikom akreditiranim v Republiki Sloveniji.

Prav tako tudi lep pozdrav predstavniku NATA, gospodu dr. Jamie Shea, direktorju urada za informiranje in pa seveda lep pozdrav tudi predstavnikom sedme sile, ki bodo poročali o današnjem srečanju.

Dovolite mi, da za hitrejše odvijanje našega srečanja, vas obvestim, da ste v gradivu prejeli tudi prijavnice k razpravi in prosim, da se jih poslužite, zaradi hitrejšega in objektivnejšega določanja vrstnega reda razpravljavcev. Da bi omogočili besedo čim večjemu številu razpravljavcev, vas prosim, da se razprava omeji na največ 10 minut.

Današnja javna predstavitev mnenj na temo "Slovenija pred vrhunskim srečanjem zveze NATO v Pragi" je v času po 11. septembru, ko zagotavljanje nacionalne varnosti postavlja nove izzive in zahteva nove in drugačne ukrepe.

Tudi boju proti terorizmu ni več mogoč v okviru posameznih držav, ampak zahteva širše povezovanje in koncentracijo potencialov. Slovenija leži v neposredni bližini področja, kjer so krize zgodovinska stalnica. Tudi zaradi tega dejstva je naloga zagotavljanja naše varnosti toliko večja, odgovornejša in kompleksnejša. Vsaka država mora poskrbeti sama za lastno varnost. Dogodki zadnjega pol stoletja pa so pokazali, da so nujne tudi mednarodne povezave, še posebej pa to velja po 11. septembru. Tudi Slovenija se je opredelila za povezavo v okviru NATA. Prvič je to omenjeno v dokumentu o resoluciji o izhodiščih zasnove nacionalne varnosti iz leta 1993. O tem govori tudi stališče sprejeto v parlamentu Republike Slovenije 11. aprila 1996, kjer je zapisano, da želi Republika Slovenija svoj temeljni varnostni interes zagotoviti v okviru kolektivne obrambe, ki ga omogoča članstvo v zvezi NATO. Dne 17. aprila 1997 pa je bila podpisana skupna izjava parlamentarnih strank v podporo slovenskemu vključevanju v NATO. Izjavo so podpisali tako predstavniki strank vladajoče koalicije kot tudi opozicije, kar dokazuje, da projekt vključevanja v zvezo NATO, ni projekt ali samo vlade ali samo opozicije, temveč je to naš skupni projekt, projekt države Republike Slovenije, ne glede na trenutno vlogo političnih skupin. Madridski vrh je bil za slovensko politiko razočaranje. Bliža se vrh v Pragi. Slovenija mora aktivno izkoristiti čas po Madridu in biti pripravljena na naslednje vrhunsko srečanje zveze NATO. V te priprave spada tudi celovito in korektno obveščanje javnosti, se pravi državljank in državljanov Republike Slovenije in tudi spremljati njihovo mnenje o našem približevanju zvezi.

To je bil tudi osnovni namen današnje predstavitve mnenj, na katero je odbor za obrambo vabil poleg politike in stroke, tudi zainteresirano javnost. Edino na tak način bo mogoče izmeriti utrip slovenske javnosti, glede našega vključevanja v zvezo. Mogoče je nekaj simbolike v današnji predstavitvi, kajti minilo je natanko deset let po priznanju naše države Republike Slovenije s strani Evropske unije.

Dovolite vsem, ki se udeležujete današnje javne predstavitve mnenj "Slovenije pred vrhunskim srečanjem v zveze Nato v Pragi", želim prijetno počutje v slovenskem hramu demokracije in da bi nam uspelo odgovoriti na čim več vprašanj in dilem, ki smo si jih postavili pred srečanjem. Dovolite mi, da k besedi povabim gospoda Boruta Pahorja, predsednika državnega zbora Republike Slovenije.


O strani