Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Delovanje Nata in najvažnejši organi

Eden od ključev uspešnega in dolgotrajnega delovanja zavezništva je, da proces odločanja temelji na konsenzu, kar pomeni, da morajo biti vse odločitve sprejete soglasno. Pred sprejetjem določene odločitve to zahteva obsežna posvetovanja in pogovore. Sistem odločanja s konsenzom, čeprav je morebiti videti počasen in zapleten, pa ima dve glavni prednosti. Prvič, v največji možni meri upošteva neodvisnost vsake države članice in, drugič, ko je odločitev sprejeta, ima vso podporo vseh članic in njihovo zavezanost za implementacijo.

Najpomembnejši organ zavezništva je Severnoatlantski svet, v katerem vsako od držav članic zastopa stalni predstavnik na ravni veleposlanika. Svet se na veleposlaniški ravni sestaja vsaj enkrat tedensko, praviloma dvakrat letno pa zaseda na ravni zunanjih in obrambnih ministrov ter občasno na ravni predsednikov držav in vlad.

Nato vodi generalni sekretar, ki je imenovan za štiri leta. Praviloma je to visok državni funkcionar z mednarodnim ugledom iz ene od držav članic (trenutno Lord Robertson of Port Ellen). Generalni sekretar predseduje sejam Severnoatlantskega sveta in drugih pomembnih teles Nata ter pomaga graditi konsenz med državami članicami. Hkrati je najvišji predstavnik organizacije. Pri opravljanju funkcije mu pomaga 1700-člansko mednarodno osebje.

Nato nima lastnih neodvisnih oboroženih sil. Večina sil, ki so na razpolago, so pod poveljstvom držav članic, vse dokler jih le-te ne dodelijo za skupno opravljanje raznih nalog, od kolektivne obrambe do mirovnih misij. Vloga političnih in vojaških struktur Nata je zagotoviti načrtovanje, da bi lahko različne nacionalne sile usklajeno izvajale skupne naloge, kakor tudi organizirati aktivnosti skupno poveljstvo, nadzor in usposabljanje. Politični oz. civilni del Nata ima sedež v Bruslju.

Poleg civilne obstaja tudi vojaška organizacija in struktura Nata s sedežem v Monsu, v bližini Bruslja, ki svetuje in pomaga Severnoatlantskemu svetu v vojaških zadevah. Najvišji vojaški organ je Vojaški odbor, ki se redno sestaja na ravni vojaških predstavnikov.


O strani