Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Podpora javnosti za članstvo Slovenije v Natu

Solidna podpora javnosti za včlanitev Slovenije v Nato je eden od temeljnih pogojev, ki ga zaveznice postavljajo za povabilo v članstvo. Sogovorniki iz držav članic in najvišji predstavniki Nato pogosto opozarjajo, da sedanji odstotek podpore javnosti (cca 50%) ni dovolj visok (v letu 2001 se je gibala med 48,3 in 56,3 %).

Slovenija je v letu 2001 začela namenjati večjo pozornost obveščanju javnosti o Natu in o slovenskih pripravah na vključitev. V ta namen je medresorska informacijsko-komunikacijska podskupina pripravila strategijo obveščanja javnosti, ki jo je potrdila tudi vlada RS.

V strategiji so zastavljeni naslednji cilji:

  • v slovenskih javnostih:
    • zagotoviti sprotne, celovite, razumljive in verodostojne informacije o Natu in o slovenskem vključevanju v Nato
    • razširiti in okrepiti dosedanje oblike komuniciranja, prispevati k vzpostavitvi dialoga, da bi dosegli čim večjo podporo s strani slovenskih javnosti
  • v tujih javnostih:
    • artikulirati razloge in namene za vključitev Slovenije v Nato in dosedanja prizadevanja, izpolnjevanje kriterijev, da bi pridobili podporo vplivnih krogov, vzpostavili dobro izhodišče za lobiranje ter prispevali k večji mednarodni prepoznavnosti države.

Komunikacijski program časovno zajema dve obdobji: pred vrhom Nata novembra 2002 v Pragi in po vrhu. V prvi fazi je naloga programa predvsem najširše informiranje in obveščanje javnosti. Pričakovanemu povabilu Slovenije v članstvo pa sledi razširitev oz. poglobitev komunikacijskih aktivnosti.

Strategija obveščanja javnosti predvideva tudi izbor različnih ključnih komunikacijskih tehnik in orodij.To so: delo z slovenskimi in tujimi mediji, izdaja različnih publikacij (posebnih in rednih), skupna spletna stran, dogodki - priložnostni in posebej pripravljeni (nastopi politikov in ekspertov na seminarjih, okroglih mizah, posebni nastopi in predavanja), posebna medijska podpora ob obiskih tujih državnikov in visokih predstavnikov Nata v Sloveniji in slovenskih v tujini, posebni članki ali priloge v tujem tisku, itd.

Javna predstavitev v Državnem zboru ni samo prvi tovrstni dogodek v ključnem letu procesa vključevanja Slovenije v Nato, temveč tudi najbolj vsestranski in glede na raven predstavljalcev tudi najpomembnejši doslej.


O strani