Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Nato v prihodnosti

Da bi se lahko uspešno spopadal s širšim spektrom varnostnih izzivov, s katerimi se sooča v zadnjem obdobju, je Nato začel vrsto novih iniciativ. Najpomembnejše med njimi so Iniciativa obrambnih zmogljivosti, razvoj Evropske varnostne in obrambne identitete znotraj zavezništva (ESDI) in ustanovitev Centra za proučevanje orožij za množično uničevanje; slednji si prizadeva izboljšati zmožnosti zaveznišva, da odgovori na grožnje s tem orožjem in preprečuje njegovo širjenje.

Še posebej pomembna je ESDI, skozi katero zavezništvo spodbuja evropske članice, da prevzamejo večjo odgovornost na področju varnosti in obrambe. Namen je omogočiti evropskim zaveznicam, da uporabijo Natova sredstva in zmogljivosti za izvajanje operacij, kot so krizno upravljanje in ohranjanje miru, v katerih zavezništvo kot celota ni vojaško angažirano. Take operacije bi bilo mogoče izvajati pod okriljem Evropske unije. Ta proces vključuje tudi krepitev in razvoj evropskih vojaških zmogljivosti.

Omenjene iniciative in transformacija Nata od konca hladne vojne so del procesa, s katerim se krepi varnost držav članic zavezništva ter bodoča stabilnost in blagostanje celotnega evro- atlantskega prostora.

Nato in Evropska Unija, sta vse od obstoja oz. ustanovitve obeh organizacij razvijali dobre in obojestransko koristne odnose. Ti odnosi so v različnih obdobjih evropskega in transatlantskega razvoja imeli različno intenziteto, vsekakor pa zgodovino le-teh lahko označimo za uspešno.

Z odločitvijo držav članic EU, da pričnejo z razvojem lastnih evropskih obrambnih in varnostnih sil so odnosi med Natom in EU prešli v novo, višjo in kvalitetnejšo fazo.

Razvoj lastnih obrambnih sposobnosti Unije je proces, ki prinaša dodano vrednost že obstoječi kvaliteti transatlantskih odnosov. Nastajanje samostojne evropske obrambe zato ni nekaj kar je nasprotno duhu transatlantske varnosti, ampak je to proces, komplementaren z Natom.

EU in Nato sta trenutno v finalizaciji končnega dogovora o uporabi Natovih sredstev in zmogljivosti za EU vodene operacije. Evropski Svet je decembra lani v Laeknu razglasil operacionalizacijo Skupne evropske varnostne in obrambne politike (SEVOP), kar lahko označimo za velik uspeh.

EU in Nato sta prav tako pred podpisom varnostnega sporazuma.

V zadnjem obdobju opažamo intenziteto v odnosih med EU in Natom ter potrebo po skupnem nastopanju na kriznih območjih, kar se je posebej pokazalo pri makedonski krizi. Obe organizaciji sta prav tako razvili nove, dodatne mehanizme konzultacij ter sodelovanja, kar dodatno prispeva k uspešnemu delu obeh organizacij, ter vsake posebej.

Poseben poudarek bo tudi v prihodnosti dan koordiniranim aktivnostim zavezništva v boju proti mednarodnemu terorizmu v vseh njegovih pojavnih oblikah.


O strani