Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Načrti

Nova četa za sodelovanje v operaciji v podporo miru v sestavi SFOR je od 1. maja letos pripravljena za nove naloge. Gre za doslej največjo enoto Slovenske vojske, ki je kadrovsko popolnjena, opremljena in usposobljena ter namenjena za sodelovanje v operaciji za podporo miru v tujini. Sestavlja jo do 109 poklicnih vojakov 10. motoriziranega bataljona, največje profesionalne enote v Slovenski vojski, ki se bodo na misijo prvič odpravili z novimi vozili humveeji in valuki ter nekatero novo opremo iz projekta Bojevnik 21. stoletja. Od decembra lani do konca letošnjega aprila so se pripadniki te čete usposabljali po posebnem programu ARTP (Army Training and Evaluation Programme), ki ga v Natu uporabljajo za vojaški standard usposabljanja kopenskih enot. Program je razdeljen na usposabljanje v individualnih veščinah (od sestavljanja puške do borilne veščine juitsu), urjenje enot (naloge oddelka, voda, čete: zaseda, naskok ...) in usposabljanje za dodatno znanje, kot je temeljita seznanitev z Ustanovno listino ZN in pravili SFOR. Tako kot druge vojake, ki se odpravljajo v operacije za podporo miru v tujino, so tudi pripadnike te čete na zahtevne in pogosto stresne naloge pripravljali psihologi, zdravniki, duhovniki, strokovnjaki iz odnosov z javnostmi in drugi.

Poveljnik SFOR generalpodpolkovnik John B. Sylvester je ob obisku v Sloveniji marca letos že dejal, da se veseli sodelovanja nove čete Slovenske vojske, saj so se pripadniki Slovenske vojske pod poveljstvom SFOR, natančneje MSU (Multilateral Specialised Units), izredno izkazali. So dobro usposobljeni, za opravljanje nalog pa so v veliki prednosti pred pripadniki drugih oboroženih sil, saj Slovenci poznajo kulturo, obvladajo jezik in so predvsem dobro seznanjeni z razvojem dogodkov v nekdanji Jugoslaviji.

Četa bo tokrat prvič logistično samostojno delovala zunaj ozemlja Republike Slovenije. Doslej so za logistično podporo skrbele tuje oborožene sile, za četo 10. motoriziranega bataljona pa bo skrbela Slovenska vojska, in sicer jo bo delno oskrbovala kar iz Slovenije, pozneje pa na prizorišču operacij v Bosni.


O strani