Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Kje sodelujemo leta 2002?

Slovenska vojska sodeluje v štirih operacijah, in sicer v

  1. operacijah v podporo miru JOINT FORGE (v sestavi mednarodnih sil SFOR) v Bosni in Hercegovini ter
  2. JOINT GUARDIAN (v sestavi mednarodnih sil KFOR) na Kosovu in v Makedoniji, ki ju vodi zveza Nato,
  3. in v mirovnih misijah UNTSO (United Nations Truce Supervision Organisation) na Bližnjem vzhodu ter
  4. OHR UN (Office of the High Representative) v Bosni in Hercegovini pod vodstvom Združenih narodov.

Operacija v podporo miru JOINT FORGE v sestavi mednarodnih sil SFOR v Bosni in Hercegovini

Največ pripadnikov Slovenske vojske deluje v operaciji v podporo miru JOINT FORGE v sestavi SFOR (Stabilisation Force in Bosnia and Herzegovina), ki je nadaljevanje operacije JOINT GUARD.

Začetki sodelovanja Slovenske vojske v operacijah v podporo miru v Bosni in Hercegovini segajo v november 1996, ko je slovenska vlada dala pobudo za sodelovanje v operaciji v podporo miru JOINT GUARD. 1. oktobra 1997 je Slovenska vojska dejansko začela sodelovati v operaciji na ozemlju Bosne in Hercegovine; pripadniki letalsko-helikopterskega oddelka (trije helikopterji in transportno letalo) so opravljali prevoze oseb in opreme, vendar so bili nastanjeni v Sloveniji, dva častnika za zvezo pa sta v Zagrebu skrbela za koordiniranje poletov najprej slovenskih zračnih plovil, pozneje pa tudi mednarodnih.

Poleg letalsko-helikopterskega oddelka delujeta v SFOR enota vojaške policije in zdravstvena enota Slovenske vojske. Častnik in podčastnik Slovenske vojske pa delata v mednarodnem poveljstvu SFOR v Sarajevu.

Letalsko-helikopterski oddelek Slovenske vojske v SFOR je samostojna enota, ki je direktno podrejena poveljstvu SFOR in opravlja nebojne naloge. Sodelovanje tega oddelka se je začelo konec leta 1997 v operaciji JOINT GUARD. Doslej je v tem oddelku sodelovalo 41 pripadnikov iz 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe. Enota je odgovorna za prevoze pripadnikov poveljstva SFOR, izvidovanje in snemanje za potrebe poveljstva ter je v pripravljenosti za izvajanje sekundarnih prevozov lažjih ranjencev brez spremstva. Poveljstvo SFOR je enoto večkrat pohvalilo zaradi strokovnosti, prejela je tudi odlikovanje ministra za obrambo Republike Slovenije.

Enota vojaške policije Slovenske vojske opravlja naloge v polku MSU (Multinational Specialized Unit) in je podrejena poveljstvu SFOR. Polk je mednarodna specialistična enota, namenjena za opravljanje vojaškopolicijskih nalog v operaciji JOINT FORGE. Sestavljata jo dva voda, prvi deluje od februarja 1999, pozneje se mu je pridružil še en vod. Pripadniki enote imajo vojaškopolicijske naloge, kot so patruljiranje, zbiranje informacij, varovanje območij in oseb, vzdrževanje reda in miru, ter sodelujejo pri usposabljanjih, trije častniki pa opravljajo naloge v poveljstvu polka. V zadnji izmeni so se jim priključili še pripadniki 10. motoriziranega bataljona Slovenske vojske. Tudi ta enota je bila pri opravljanju nalog večkrat pohvaljena.

Zdravstvena enota Slovenske vojske je začela v SFOR delovati februarja 2000. Je samostojna enota, direktno podrejena poveljstvu SFOR. Gre za zdravstveno postajo, ki zagotavlja primarno zdravstveno oskrbo na ravni bataljona (ROLE 1). Pripadniki enote opravljajo zdravstvene preglede ter zagotavljajo splošno in urgentno zdravstveno pomoč pripadnikom poveljstva in drugim pripadnikom SFOR, ki so v bazi Butmir v Sarajevu. Sodelujejo v vseh vajah, ki jih načrtuje poveljstvo SFOR, posebej so se izkazali v vaji, v kateri so izvajali medicinsko evakuacijo s helikopterjem (MEDEVAC). Za delo in strokovnost jih je poveljstvo SFOR pohvalilo že večkrat, zato imajo v teh mednarodnih silah velik ugled.

Septembra 2001 je slovenska vlada sprejela sklep za okrepitev sodelovanja v SFOR z motorizirano pehotno četo oziroma pripadniki 10. motoriziranega bataljona. Načelnik Generalštaba Slovenske vojske brigadir Ladislav Lipič je decembra 2001 1. brigadi Slovenske vojske ukazal, da naj do maja 2002 pripravi četo za sodelovanje v operaciji pod okriljem SFOR. 30. aprila 2002 je poveljnik 1. brigade Slovenske vojske polkovnik Branimir Furlan namestniku načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirju Antonu Turku predal poročilo o pripravljenosti te čete.

Operacija v podporo miru JOINT GUARDIAN v sestavi sil KFOR na Kosovu in v Makedoniji

V drugi operaciji v podporo miru pod vodstvom zveze Nato, v operaciji JOINT GUARDIAN v sestavi KFOR (Kosovo Force) na Kosovu in v Makedoniji, Slovenska vojska sodeluje od začetka leta 2000. V njej deluje 6 častnikov Slovenske vojske, in sicer v poveljstvu KFOR v Prištini (3) ter v zalednem poveljstvu KFOR v Skopju (3).

Mirovna operacija UNTSO na izraelsko-libanonski meji

Od avgusta 1998 dva častnika Slovenske vojske kot slovenska vojaška opazovalca sodelujeta v misiji Združenih narodov UNTSO na izraelsko-libanonski meji. Sodelujeta pri nadzoru in ohranitvi premirja ter drugih med sprtima stranema sprejetih dogovorov na območju opazovalnih točk OGG-T (Izrael), OGG-D (Sirija) in OGL (Libanon).

Mirovna misija OHR UN (Office of the High Representative) v Bosni in Hercegovini pod vodstvom Združenih narodov

V mirovni misiji OHR v Bosni in Hercegovini od sredine julija 2001 deluje častnik Slovenske vojske, ki opravlja naloge v Uradu visokega komisarja v Sarajevu. Ker imajo slovenski častniki veliko zgodovinskih izkušenj, kar zadeva ozemlje nekdanje Jugoslavije, so zelo dobrodošli pripadniki tudi v tej operaciji v podporo miru.


O strani