Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Kje smo sodelovali do zdaj?

Slovenija aktivno sodeluje v mirovnih operacijah pod okriljem zveze Nato in OZN vse od leta 1997. Takrat je prvi kontingent Slovenske vojske odšel v tujino, vojaki so sodelovali v mirovni operaciji ALBA (SUNRISE) v Albaniji.

Pripadniki in pripadnice Slovenske vojske so sodelovali v

  1. humanitarnih operacijah SUN RISE in
  2. ALLIED HARBOUR v Albaniji,
  3. mirovni misiji UNFICYP na Cipru in
  4. misiji za pomoč začasni upravi UNMIK na Kosovu.

Humanitarni operaciji v Albaniji

Od 14. maja 1997 do 27. julija 1997 je v operaciji (ALBA) SUNRISE sodelovala sanitetna enota Slovenske vojske z 21 pripadniki kot del mednarodnih sil FMP, naloga pa je bila medicinska oskrba enot in priprava ranjencev za evakuacijo. Od 30. maja do 14. julija 1999 je v humanitarni operaciji v Albaniji sodelovala sanitetna enota Slovenske vojske s 27 pripadniki kot sestavni del mednarodnih mirovnih sil AFOR pod vodstvom Nata v operaciji ALLIED HARBOUR. Njihove naloge so med drugimi vključevale zdravstveno skrb za civilno prebivalstvo in osebje AFOR ter podporo civilnim oblastem in humanitarnim organizacijam pri oskrbovanju beguncev.

Mirovna misija UNFICYP pod vodstvom OZN na Cipru

Slovenija je bila udeležena v mirovni misiji UNFICYP (United Nations Forces In Cyprus) na Cipru od septembra 1997 do 19. junija 2001. Sedemindvajset pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske je bilo v avstrijsko-madžarsko-slovenskem bataljonu. Nadzorovali so opazovalne točke v vzhodnem delu otoka in razmejitveno črto med grškim in turškim delom otoka. Operacija je po svoje pomenila začetek usposabljanja pripadnikov Slovenske vojske za zahtevnejše naloge v operacijah v podporo miru.

Misija za pomoč začasni upravi UNMIK na Kosovu

V misiji UNMIK (United Nations Interim Administration Mission in Kosovo) je od oktobra 1999 do septembra 2001 deloval častnik Slovenske vojske, ki je opravljal naloge v koordinacijskem centru za razminiranje.

Sodelovanje civilnega osebja

Slovensko Ministrstvo za zunanje zadeve aktivno sodeluje v dejavnostih Urada OVSE za demokratične institucije in človekove pravice - ODIHR). Diplomati slovenskega zunanjega ministrstva so sodelovali kot opazovalci na predsedniških, parlamentarnih in lokalnih volitvah in sicer:

1997 v Bosni in Hercegovini (2 diplomata)
1998 v Republiki Srbski, Albaniji, Makedoniji, Črni Gori, Bosni in Hercegovini in na Slovaškem (9 diplomatov)
1999 v Rusiji (1 diplomat)
2000 na Kosovu, Rusiji, Azerbajdžanu, Albaniji, Makedoniji, Srbiji, Kirgizistanu, Črni Gori in Romuniji (11 diplomatov)
2001 na Kosovu, v Ukrajini, Albaniji in Bolgariji (7 diplomatov)
2002 v Srbiji, Črni Gori, Bosni in Hercegovini in Makedoniji (6 diplomatov)

1 diplomat je bil angažiran kot opazovalec v KVM (Kosovo Verification Mission) s sedežem v Tirani in kasneje kot ekspert v UNMIK-u - Kosovo (Albanija 26/1/99- 26/7/99 in 3/8/99-26/3/00 Priština)

1 diplomatka je bila posebna predstavnica generalnega sekretarja Sveta Evrope za Črno goro, junij 2000- oktober 2001

1 diplomat je bil OVSE Human Rights Officer v BiH, april-oktober 2001


O strani