Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Evropska unija (EU)

Evropska unija je edinstvena oblika povezovanja držav, ki se je razvila iz prvotne zamisli o oblikovanju evropskih skupnosti po drugi svetovni vojni. V jedru tega združevalnega procesa je bilo tudi preprečevanje bodočih vojn v Evropi z gospodarskim in političnim povezovanjem. Kljub poudarku na gospodarskem sodelovanju se je postopoma krepila tudi težnja po političnem in obrambnem sodelovanju, kar je leta 1993 privedlo do sprejetja koncepta Skupne zunanje in varnostne politike (SZVP) EU. Sklepi sprejeti v Kölnu in Helsinkih leta 1999 pomenijo nadaljnji razvoj sredstev in zmogljivosti za izvajanje te politike, konec tega leta pa je EU sprejela sklep o oblikovanju lastnih vojaških zmogljivosti za posredovanje na kriznih območjih. Leta 2000 so tudi kandidatke za članstvo izrazile svojo pripravljenost, da prispevajo k nastajajoči strukturi sil EU.

Pogodba iz Nice (februar 2001) predvideva nadaljnja prizadevanja EU na varnostnem področju, vključno z oblikovanjem skupne obrambne politike, kar bi lahko privedlo do skupne obrambe, če se članice tako odločijo. Takšna politika pa ne posega v varnostno in obrambno politiko posamezne članice.

EU je zadnjih letih prevzela tudi aktivno vlogo v reševanju konfliktov na območju jugovzhodne Evrope. Prevzela je pobudo v oblikovanju Pakta za stabilnost ter pričela izvajati t.i. Stabilizacijski in asociacijski proces za države jugovzhodne Evrope.

Vključevanje v EU je v zadnjem desetletju eden od prioritetnih zunanjepolitičnih ciljev Slovenije. Ta proces ima politične, gospodarske, socialne in tudi varnostne posledice. Slovenija je kooperacijski sporazum z EU sklenila leta 1993, leta 1997 je pričela pogajanja o polnopravnem članstvu, leta 1999 pa je začel veljati Evropski sporazum o pridružitvi EU. Slovenija kot uspešna kandidatka lahko članstvo v EU pričakuje v naslednjem letu, kar bo brez dvoma prineslo tudi določene varnostno- politične posledice. Čeprav članstvo v EU ne zagotavlja izrecnih medsebojnih varnostnih jamstev članic, politično-varnostno sodelovanje med državami zagotavlja večjo stopnjo skupne varnosti in s tem tudi varnosti posameznih članic. S članstvom v EU bo Slovenija vključena v proces oblikovanja SZVP, hkrati pa se bodo povečevale zahteve in možnosti za njeno bolj aktivno vlogo v zagotavljanju varnosti in stabilnosti na območju jugovzhodne Evrope.


O strani